| anonim_4396 a întrebat:

Ce pronostic are vindecarea de cancer renal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dara a răspuns:

Nu stiu de ce raspunsul nu a aparut mai inainte, il mai scriu odata.Ar fi bine sa vorbesti cu un medic. Tatal meu a fost diagnosticat in octombrie 2006 cu carcinom renal-tipul sarcomatoid, stadiul III, si nu prea a mai avut sanse, fiind mai in varsta iar boala fiind in stadiu avansat.
Multa sanatate si putere ii doresc persoanei care se lupta cu aceasta boala!

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de forma. De exemplu, nefroblastomul (tumora Wilms) are un prognostic destul de bun, mai ales daca este diagnosticat inainte de aparitia metastazelor. Carcinomul renal cu celule clare (tumora Gravitz) are un prognostic mai rezervat, dar de asemenea destul de bun daca este diagnsoticat inainte sa depaseasca grasimea perirenala (fascia Gerota daca nu ma insel) si daca este rezecat integral si pacientul urmeaza tratament oncologic (supravietuirea la 5 ani in aceste cazuri se apropie de 100%).
Carcinomul sarcomatoid de care vorbea anidor are un prognostic rezervat si o supravietuire mica.