| anonim_4396 a întrebat:

Ce regim alimentar trebuie sa aiba o persoana care merge la sala? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai mancare sanatoasa, legume proaspete, paine integrala, carne slaba fripta, fructe, lactate, ceva nuci sau alune pentru ulei esential adica bun, supe de legume. mancare gatita cu carne slaba si legume cat curpinde, paste integrale, sosuri slabe.
Dar daca vrei sa pui masa musculara trebuie musai 2-3 g proteina completa/Kg corp luate in 3-4 transe peste zi.
Prot complete adica nu din legume si fructe, ci carne, lactate, oua.
Trebe sa ai si 250-300 g carbohidrati buni pe zi, adica nu din paine alba, zahar, amidon si atat, ci lenti, din fructe, legume, paine integrala, lactate, etc, lenti adica intra lent in sange, nu face varfuri glicemie rapid.

Si daca ai greutatea normala, sa te mentii la Kcalorii, sa afli cat arzi si sa mananci cam cat arzi, sa nu te ingrasi.
Daca esti prea slab, trebuie sa mai pui pe tine, ca altfel nu prea pui masa musculara, trebuie sa ai 500 Kcal/zi in plus fata de cat arzi in cazul ala.

Ptr sa fie bine, sunt trei chestii:
1 - Antrenamentul sa fie ok bine facut
2 - Alimentatia
3 - Odihna

| Saraaa2345 a răspuns:

Dacă vrei sa slăbești, deficit caloric. Și sa ai un stil de viata echilibrat (și sănătos)