| Pikaciuuu a întrebat:

Ce remedii naturale stiti pentru cresterea mai rapida a parului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Măştile homemade sunt foarte bune pentru întărirea şi creşterea rapidă a părului.O să încerc şi eu una cu ulei de măsline weekend-ul ăsta. Uite o listă cu 5 măşti naturale:
Balsam cu miere si rozmarin pentru toate tipurile de par - Frigul si umiditatea pot sa afecteze foarte rau parul. Acest balsam hranitor il va ajuta insa sa-si revina. Amesteca mierea pentru stralucire, uleiul de masline pentru hidratare si uleiul esential de rozmarin pentru a stimula cresterea parului. Pune toate ingredientele intr-un bol micut si lasa-le 10 minute. Aplica o mica cantitate pe parul usor umed. Maseaza scalpul si intinde amestecul pe tot parul, pana la ultima suvita. Acopera-ti parul cu un prosop cald si asteapta 30 de minute. Apoi, samponeaza-l usor si clateste cu apa rece.

Masca cu banane si miere pentru par uscat - Se amesteca ingredientele cu mixerul si se aplica pe parul spalat si sters in prealabil. Se lasa sa actioneze timp de o ora, dupa care se clateste cu apa din abundenta. Aceasta masca se aplica o data pe saptamana. Ingrediente: 1 banana coapta, 2 linguri de iaurt, 2 lingurite ulei din germeni de grau, 1/4 lingurita de lecitina, 1/8 lingurita de miere de albine, 2 lingurite de lapte si 2-4 picaturi ulei esential de ylang ylang.

Masca de par antimatreata - Daca ai probleme cu matreata, exista o masca naturala care te va scapa de acest cosmar cat de repede. Pentru a o obtine, amesteca patru picaturi de ulei de eucalipt cu 50 ml ulei de jojoba. Adauga apoi patru picaturi de ulei de lavanda si patru de ulei de rozmarin. Amestecul se incalzeste usor si se aplica pe parul umed, spalat in prealabil. Dupa ce ai aplicat masca, acopera-ti capul cu un prosop si lasa sa actioneze timp de o ora.

Masca de par pentru par gras - Daca parul tau se ingrasa foarte repede, atunci poti apela cu incredere la o masca din galbenus de ou, miere si lamaie. Este o masca hranitoare, dar si astringenta. Se aplica pe parul uscat si curat si se lasa 20 minute. O puteti folosi saptamanal, pana cand scapati de aceasta problema.

| Hikari a răspuns:

Buna.
Cel mai bine este sa astepti sa iti creasca.
Daca folosesti ulei de ricin, da, parul iti va creste mai repede, insa va avea un aspect urat. Un aspect gras, un par fara volum lipit de cap.

| Answer17 a răspuns:

Ce ciudat... eu caut exact opusul la ce cauti tuhee hee mie imi creste prea repede.

| RoxanaMariaBercin a răspuns:

Este foarte bun uleiul de masline.Nu este scump si face parul mult mai spectaculos, este mai moale mai des si mai straluctor. Aplica-l pe scalp in fiecare zi fara a te spala de exemplu o saptamana si in ultima zi te poti spala, nu iti va creste imediat dar se vad rezultatele. Tinte-ti parul strans in coc sau impletit dar tot si piaptana-l dar nu de foarte multe ori deoarece uleiul din scalp va iesi la suprafata si se va uleia parul (dimineata si seara e cel mai bine)si nu-ti spala parul de foarte multe ori, eu mi-l spal odata pe saptamana si nu mi se uleiaza... sper ca te-am ajutat, pup

| LucikaC15 a răspuns:

Uleiul de ricin.ft bun pentru crestere.te ungi la radacina..lasi sa asctioneze vreo jumatate de ora..si apoi speli parul cu shampon ft bine.