Întrebare recomandată | OtraGheaLa a întrebat:

Ce remedii naturiste sau picaturi sa folosesc pentru ochii rosii? Am un fel de conjuctivita,cam tot timpul ii am rosii, cateodata ma cam dor, ustura.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IoanaPuppy31 a răspuns:

Salut!
Am observat ca se intampla des la ochii albastri.
Trebuie sa te odihnesti mai mult, adica sa nu te mai uiti mult la televizor, calculator sau telefon in caz ca faceai asta inainte.
Consuma lactate!
Am gasit un remediu pe internet:
Intr-o cana cu suc de amla adaugati 2 lingurite de miere de albine. Beti acest amestec de 2 ori pe zi pana cand boala este tratata.
Sper sa te vindeci.
Indicat este sa faci un consult pentru ca medicul sa iti dea un tratament bun si eficient care sa te scape de ochii rosi.

Iti doresc o zi buna si multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar ce-ti recomanda un medic oftalmolog, in urma unei analize a secretiei culese de la ochi.
Cu ochii nu te joci si nici nu amani tratarea lor, pentru ca risti sa se agraveze si sa iti pierzi vederea.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti pune nimic in ochi pana nu stii ce este, poate fii o infectie care trebuie investigata si identificata, casa stii ce medicatie sa pui in ochi.

| Donsavas a răspuns:

Nu folosi solutii fara prescriptie medicala, s-ar putea sa agravezi, intensifici afectiunea. Iti recomand sa clipesti mai des. Clipitul protejeaza ochiul de praf si alte impuritati care il pot irita. Lacrima e cea mai buna substanta pe care o poti folosi pentru a-ti curata si vindeca ochiul. lacrima il spala. plangi! foloseste-te de secretia naturala a organismului! nu are efecte adverse!

| Ara997 a răspuns:

Lacrysec optaplus. ai sinndromul ochiului uscat, iritat senzatie de intepatura.
este o zeama cu vitamine si lichid echivalent cu cel lacrimal
este dat de oftalmolog la mine. se elibereaza si fara retzeta