| catycatalina a întrebat:

Ce remedii naturiste stiti pentru constipatie? Am problema asta de ceva timp si nu stiu ce ceaiuri sau pastile sa iau...sau alte metode, nu stiu...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Subscriu la ceea ce au scris si ceilalti, adaug doar ceva in plus, mersul pe jos ajuta si la tranzitul intestinal, as zice ca ii chiar un adevarat masaj pentru mate.hee hee
Manca paine neagra cu magiun (silvoita sau cum ii mai zice), un ceai de chimen indulcit cu miere si plimba-te 1/2 h intr-un loc (parc) linistit si cu aer curat. Ar trebui sa-ti fie de ajutor. thinking
Multe calorii? Nu-ti face griji, magiunul se face fara adaos de zahar, iar zaharul din fructe si din miere il consumi prin miscare.

| Zenithf a răspuns:

Paine neagra, graham sau cum ii mai zice, cred ca am uitat sa zic. laughing
Uita-te din ce-i facuta, musai sa fie faina integrala si tarate in ea.hee hee

| Corina a răspuns:

Pentru problema ta sunt recomandate ceaiurile sau pastilele laxative. Ex: ceaiul de crusin, ceaiul de soc, ceaiul de musetel, ceai verde, ceai de codita soricelului, Herbolax, Caslax, Stimusan, Mantolax etc. Mananca multa miere de albine, bea multa apa plata, consuma multe alimente ce contin fibre (cereale integrale, prune uscate, fasole uscata, fructe si legume cu coaja etc.) Mai poti face masaj cu palma usor apasata, in jurul buricului, in sensul acelor de ceasornic, apoi invers, timp de 5 minute, de 3-4 ori pe zi. Acest masaj este folosit de medici la bebelusii care sufera de constipatie, dar da rezultate si la adulti. Dimineata, pe somacul gol, poti pune intr-un pahar 100 ml apa plata, 2 lingurite de otet de mere cu miere de albine (de la Plafar) + 1-2 lingurite de miere
http://dieta.romedic.ro/diete/Regim_pentru_constipatie_0598.html
http://sanatate.acasa.ro/......13018.html

| fabiola a răspuns:

Bea in fiecare dimineata un pahar de apa de izvor sau plata, in care ai adaugat de seara, 2 linguri de tarate de grau. Poti sa adaugi o lingurita de miere daca nu iti place gustul.Gasesti mai multe pe blogul meu.

| Mx3 a răspuns:

Ceaiul verde are efect laxativ. Si PRUNELE uscate sunt ff bune. Mananci in fiecare zi. Se gasesc in supermarketuri la regiunea fructe uscate.

| nuta a răspuns:

Mananca ciocolata, cacao, bea cafea
la mine a mers

| stely9523 a răspuns:

Am avut si eu problema asta :d si in fiecare zi mananc mierebig grin