| Sara2 a întrebat:

Ce reprezintă rezultatul beta hcg 5, 3 pozitiv? Însărcinată știu 100% că nu sunt

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Hormonul beta-HCG nu este doar un marker de sarcina.El mai este si un marker tumoral.
Sau, daca urmezi un tratament cu biotina, acesta poate arata valori usor marite.
Nivelul marit al HCG, daca excludem sarcina, poate avea urmatoarele cauze:
-tratament cu Biotina;
-tumori maligne sau diferite tipuri de cancer;
-afectiuni hepatice sau renale;
-ulcer gastric;
-un avort recent.

Insa in cazul tau, nivelul beta-HCG este la limita intervalului de referinta daca ai facut un test standard care masoara nivelul hormonului in ser, de aceea ar fi bine sa iti consulti medicul si sa il repeti daca el va considera necesar.Insa ma gandesc ca daca ai facut aceasta analiza, a fost la sfaturile lui si in acest caz, probabil avea suspiciunea unei afectiuni si in urma acestui test a dorit sa o confirme.