| Киркел a întrebat:

Ce reprezintă sindromul STOCKHOLM? Dar sindromul LIMA?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

TPU a devenit wiki?

| seth2016 a răspuns:

Sindromul Stockholm se manifesta prin empatia si compasiunea fata de un raufacator care te tine ostatic. Poate apare la persoane rapite, abuzate sau violate.

Din perspectiva evolutionista sindromul Stockholm este o adaptare la situatie pentru supravietuire.

Recent s-a manifestat la noi o forma a sindromului Stockholm (nerecunoscut de nimeni, cu toate ca a intamplarea fost comentata de un numar mare de ignoranti pe la TV) cand oamenii de pe strada luau apararea unei femei arestate de politisti.

Sindromul Lima e Stockholm pe dos. Atacatorul (sau unul dintre atacatori) dezvolta empatie si compasiune pentru victima.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Pentru a intelege mai bine cele doua sindroame iti recomand sa urmaresti filmul "Misery" 1990. Vei putea identifica ambele sindroame la personajele principale respectiv sindormul Stockholm la persoana rapaita( la personajul principal masculin) iar sindromul Lima la rapitor( in cazul filmului la personajul principal feminin). Iti garantez ca vei intelege foarte bine aceste sindroame. Tin sa mentionez ca filmul nu a avut in atentie tocmai evidentierea acestor sindroame; pur si simplu eu le-am identificat.

| Киркел explică:

Si ce întrebări ar fi normale după tine?