| alexx102428 a întrebat:

Ce rol au tronsoanele de la picioare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am mai auzit pana acum de "tronsoane de la picioare", fii mai detaliat.

| anonimg a răspuns:

Nu stim la ce te referi.
Arata-ne din imaginea aceasta la ce te referi (la tibie, femur): http://1.bp.blogspot.com/......ta_img.jpg

| anonimg a răspuns:

Daca este vorba de tendoane, citez:
"Fiecare muschi are cate un tendon la ambele capete, care face legatura intre muschi si schelet.
Tendoanele sunt alcatuite din fibre albe, groase si rezistente. Orice miscare a corpului, de la simpla plimbare pana la ridicarea greutatilor are loc deoarece contractia muschilor are ca urmare o tractiune pe tendoane, care vor produce deplasarea oaselor.

Ligamentele sunt tot structuri de legatura, care leaga oasele unul de altul si mentin articulatiile. Ligamentele sunt alcatuite tot din fibre albe, dar sunt mai subtiri si mai putin elastice decat tendoanele."
Sursa: http://www.sfatulmedicului.ro/......anele_1645

Deci tendoanele au rolul de a sustine muschii prinsi de oase. Fiecare muschi are 2 tendoane: un tendon la un capat si un tendon la celalalt capat.
Ligamentele sunt tot un fel de tendoane, dar ele tin oasele lipite unul de altul; pe cand tendoanele tin muschii lipiti de oase.

| alexx102428 explică:

Tendoanele!

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexx102428):

Si pentru tine sunt acelasi lucru, tronsoanele cu tendoanele?
Ai primit deja un raspuns bun de la anonimg, cu toate ca l-ai fi gasit si tu pe internet.