| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac ca sa scap de durerea unei masele cariate (leacuri babesti)? Nu ma pot duce la dentist, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| inna a răspuns:

Da-i cu tzuica sa amorteasca (nu trebuie s-o inghiti)winking

175 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Inteleg ca nu vrei sa mergi la doctor pentru ca iti este frica...2 aspirine, cand te doare din nou alte 2 aspirina, daca la 6 ASPIRINE NU TE LASA, oricum doctorul tot dupe ce iti trece face ceva...Advil, Quarelin daca nu si nu.

| Marius_Angelescu_1969 a răspuns (pentru elena):

Sa iei 6 aspirine ar insemna sa/ti dai foc la stomac singur.e fff periculor cu aspirinele.nu renteaza varianta asta.

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Dureri de dinti - tratamente naturiste Iata cateva tratamente naturiste in tratarea durerilor de dinti. Cel mai bun mijloc de a trata durerile de dinţi este bine inţeles dentistul. Dar oamenii au aplicat in decursul deceniilor, chiar secolelor, o serie de reţete de casă pentru a calma durerile de dinţi. Tratamentele cu usturoi, rachiu, muşeţel, sunt poate cele mai cunoscute.
Din multe reţete de casă ce ajută pentru calmarea durerilor de dinţi, iată unele din cele ce dau cele mai sigure rezultate.
Se taie o smochină in două, se fierbe in lapte şi, caldă fiind, se pune pe dintele ce doare.
Dacă este vorba de o măsea cariată care doare, se macină cuişoare, se pun in măseaua ce doare şi se lasă acolo 1-2 ore. Durerea dispare ca prin farmec. (De fapt o tinctura pe bază de scorţişoară şi cuişoare, o pune şi dentistul sub formă de pansament pentru calmarea durerilor).
Se ia un căţel de usturoi, se cojeşte şi se pune in urechea de pe partea de faţă unde este dintele cu probleme.
Tot cu usturoi, luind ciţiva căţei curăţaţi se taie in jumătăţi, se presară sare foarte fină şi se pun in 200 ml alcool rafinat 38-40% sau rachiu de casă. Se lasă să dea in clocot, se lasă apoi să se răcească şi in stare călduţă se clăteşte zona cu măseaua sau dintele care doare.
Se amestecă in părţi egale: flori de muşeţel, flori de soc şi cimbru. O lingură virfuită din acest amestec se opăreşte cu 250 ml apă clocotită, se lasă vasul acoperit să tragă timp de 10 minute. Se strecoară şi se face gargară de mai multe ori pe zi. in timpul gargarei se poate inghiţi cite puţin ceai.
Gargara cu ceai de muşeţel este indicată in cazul durerilor de dinţi, dar şi atunci cind rădăcina dintelui este inflamată.
in sfirşit şi pentru durerile de dinţi un mijloc simplu şi sigur este micul bitter suedez. Se ţine puţin bitter suedez in gură pe locul dureros. Durerea cedează repede.

| Parintele a răspuns:

Mergi la dentist dureaza cateva minute si scapi..de ce preferi leacuri babesti? nu prea au eficienta.

| Anonim_1678 a răspuns:

Asa frate, rasp meu e mai nou din 2011. Nu e super obligatoriu sa mergi la dentist, ori de frica, ori poate ca nu ai bani cum s-a mai spus, am eu niste leacuri care tin destul de bine si mult:
1.Iei o gura de propolis, sau de tzuica(recomand tzuica de 90*) si o tineti la maseaua aia vreo 5 min dupa care scuipati... efect cam 15-30 min.
2. Catzel de usturoi. Il mestecati, si ce a ramas il tineti la masea dar sa nu-l inghiteti usturoiu.
3. Asta cred ca e cea mai buna dintre toate si dureaza foaarte mult. Luati o bucatica de vata, cat sa incapa la carie, si o udati cu tzuica(tot de 90*) merge si mai putin dar de 90 are mai mult efect. Apoi o puneti la masea, si o tineti acolo... nu e un timp limita. puteti sa o tineti de dimineata pana seara, apoi o scoateti, si dimineata puneti alta... tot te doare, dar din durere 100% iti ramane cam 20%.
3. Daca nici alea de sus nu merg, iei spirt si tii la masea, sau daca nu te umflii cu pastile.
4. Daca esti mai fricos, ca ultim remediu, te duci la dentist. Si mie mi-e frica dar e bun. Daca nu va e frica, va duceti din prima.
Sfat: Baietilor le e mult mai usor sa se duca la un dentist daca acesta este o bunaciune. Daca e un mos dala cu dinti de aur iti scoti maseaua cu patentu decat sa te duci la el. Dar daca e o gagik cu balcoane si cu fusta scurta va duceti numai de draglaughing

| 31ea a răspuns:

Pune o buctica de tamaie in locul cariat si tine-o pina nu mai simti durere, omoara si nervul

| Meticulosul a răspuns:

Iata cateva remedii ce te pot ajuta sa scapi de durerile de dinti:

1. Ceai de menta - pentru cantitatea de o cana de apa se foloseste 1 lingurita de menta sau un pliculet din ceaiul ce se gaseste la cutiute de carton in magazinele de profil.
Puneti cantitatea de menta dorita intr-un vas uscat si putin incalzit si acoperiti-o. Fierbeti apoi cantitatea de apa in alt vas, iar cand apa a dat in foc, turnati-o peste menta. Acoperiti la loc si asteptati circa 20 de minute.
Clatiti gura cu aceasta infuzie (se tine la zona dureroasa). ATENTIE! Nu se foloseste zahar.

2. Clatiti gura cu solutie de apa oxigenata 20%, diluata in prealabil intr-o cantitate egala de apa. ATENTIE, NU SE INGHITE!

3. Amestecati o lingurita de sare intr-un pahar de apa calduta, clatiti gura timp de 30 de secunde, apoi scuipati. Aceasta solutie extrage o parte din substantele care provoaca inflamatia.

4. Apasati cu degetul mare pe dosul mainii opuse exact unde se intalneste degetul mare al acelei maini cu degetul aratator. Acest lucru va declansa eliberarea de endorfina.

5. Intr-o bucata de panza se pune usturoi (pisat cu un obiect de lemn), apoi se inveleste si se aplica pe fata mainii care corespunde cu partea unde se afla maseaua dureroasa. Se pune in zona venelor si se leaga de mana.
ATENTIE, NU SE TINE MAI MULT DE 30 DE MINUTE, intrucat poate provoaca Rani.

Sanatate multa!

| кא๔ a răspuns:

Stiu ca iti este frica si mie im era si inca imi este.
dar nu mai puteam de durere si am zis gata pana aici si m-am dus la dentist.
mi-a zis destul de clar ca daca mmai asteptam cel mult o luna trebuia sa`mi faca anestezie locala sa`mi faca gauri pe langa radacini sa`mi omoare toti nervii si abia atunci puteau fi curatate cariile.
Si uite ca m`am dus si nu m-a durut foarte tare.
mi-a zis daca te doare ceva ridici mana si ma opresc /. si puur si simplu cand simteam ca ma doare ba ma miscam putin sau ridicam mana si o lua de la inceput mai incet. si mi-a pus plomba. si mai am inca o masea la care trebuie facut acelasi lucru. ca erau foarte adanci cariile.
Deci sfatul meu:
NU incerca leacuri babesti ca acelea nu fac altceva decat pentru cateva momente sa nu te mai daora dar dup aceea durerea revine si tot asa.
Du-te la dentist. NU ai nimic de pierdut. si doar pentru curatarea cariilor si punerea plombelor nu te costa nici foarte mult.
Succes!

| PLoietre a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te consulte un dentist, sau sa iei medicamente

| andaaa a răspuns:

Faza cu tigara merge doar cand ai curentstraight face
si pe mine ma doare denici nu stiu ce sa ma faccrying

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Merge foarte bine cu algocalminu` fiola si in toate leacurile am auzit de NEMESIL(AULIN) si ...cica sa mesteci un cxatel de usturoi in maseaua cariata dar nu as paria pe ultima sugestie. si pe mine ma doare maseaua de imi vine sa ma tavalesc pe jos.kiss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai stiu un leac babaesc : dar e cam veche* Pui apa si sare intr-o cana da nu multa : o amesteci bine, si dupa aia bagi la masea si o ti acolo vreo 3-4 minute si mai faci si *Gargara* daca vrei.Si iei cam vreo 3 guri.Io asa fac dar kate o data imi iese kate o data nusad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Duceti-va la dentist ca ala e cel mai bun! frica nu exista! cand esti bolnav astepti medicul ca copilul laptele memei! asa ca nu exista frica ci doar oameni care se tem prea usor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va spun eu ce sa faceti:luati o tigara; o aprindeti; dupa care o bagati in ureche////chiar merge

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vezi ca se cariaza un dinte / o masea du-te din timp pana nu incepe sa te doara atuncea e mai rau ca ajunge la nerv happy daca abia a inceput sa se carieze de duci la denitist ti-o curata si iti pune plomba nici nu simti mergi maxim de 2 ori la elhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai simplu leac este "apa"...Iei o gurita de apa (sa fie rece) si o scuipi dupa 3 min. Eu asa fac de cate ori ma doare... Odata am facut asa toata ziua.Pana mi se facuse gingia alba, Pff si dupa aia m'a durut asa de rau ca a trebuit sa ma duc la "Urgenta". Am crezut ca mor in seara aia. Dar "apa"zic eu, este mai buna decat orice altcevawinking

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne ce destepti va mai dati uni! nu v-ati gandit niciunu ca poate cineva nu are bani sa mearga la dentist?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce sa faci ca si pe mine ma doare foarte tare nu mai pot sa suport id meu serbandenisa12

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fratilor tigara e buna eu am dus-o asa cam un an dar astazi ma duc la medic ca nimic nu mai are leac

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omg si pe mine ma doare maseauaSunt foarte ocupat si nu pot ajunge la dentist. Daca ati vrea sa ma ajutati si pe mine.Id meu : campania_anti_prostie95

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si eu aceeasi problema, durerea de masele. taie marunt patrunjel, pune putina sare, apoi pune amestecul pe maseaua care te doare. vreau sa va zic ca la mine chiar a functionat.incercati si voi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune pasta de dinti pe maseaua cariata tine 1-2 minute si clateste'ti gura cu apa...la mine merge

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-e f frica sa merg la dentist si de vreo 2 zile ma doare o masea care-i cariata.Am luat in fiecare zi pastile, Aulin, Agocalim dar degeaba, durerea trecea pe moment si dupa iarasi.crying Ce antibiotice sunt mai bune pentru a-mi trece mai repede ca nu mai suport?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dai cu aspirina

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai face bine sa te duci la dentist pentru ca eu am fost si nu m-a durut de loc trebuie alfel te doare si mai rau el iti curata maseaua eu am vazut la televizor pasta de dinti goolgate si m-am spalat inainte sa merg la dentist asa zic eu sa faci

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In disperare de cauza am cautat un raspuns pertinent printre raspunsurile de aici, pe majoritatea le-am incercat cu alte ocazii... Probl mea e ca nu pot merge la medic si nu pot lua medicamente (sunt insarcinata in 8 luni), maseaua cu problema e una aflata sub o lucrare (adica e legatura cu alta pusa) si singura solutie care ma mai linisteste e bitterul suedez, ca imi amorteste toata gura. Dar noaptea e un cosmar, nu trece cu nimic si mi se face rau deja de la mirosul de bitter.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu...si pe mine ma doare maseaua de nm pot dar ce sa fac iau fiole tin apa rece la masea iau algocalmin...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Painpe mine tot timpul cand ma durea maseaua stateam la caldura si nu ma mai durea si asa trebuie sa faci si u daca nu vrei sa mergi la dentist ascultama si mai tarziu imi vei multumi:* sper sa imi dai locul intai

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Merge Cu Tuica!