| deeamaria a întrebat:

Ce sa fac cu cearcanele ca sa dispara se tot? Am cearcane mov, violet chiar rosiatice si arata foarte urat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa odihnei de noapte, este principalul motiv al aparitiei cearcanelor.
Daca vrei sa scapi de ele, va trebuii sa-ti replanifici orele de somn.
Ideal este sa mergi in pat inainte de ora 10 si sa dormi pana la 6-7 dimineata.
Cearcanele nu dispar peste noapte, iti vor trebuii cateva saptamani de somn normal si culcat devreme, ca ele sa dispara.

| sierra1 a răspuns:

Odihnă, somnic bun, relaxare, calm, umor și dacă mai apoi e cazul, puțin fond de ten.

| NLS a răspuns:

Incearca tratamentul natural prima data, esti tanara, nu ai nevoie de tot felul de chimicale inca.
Dormi mai mult, (inlatura sursa de oboseala, sau cauzele ei).

Si poti folosi remedii naturale, care improspateaza pielea: felii de cartof, ulei de migdale sau de masline, suc de castravete (daca il prepari singura, ia castraveti bio)

Comprese cu ceai verde (nici de la frigider, dar mai rece putin decat temperatura camerei)

| WhiteGhost1453 a răspuns:

Pliculete de ceai umede se aplica pe ochi si se sta un minut