| andrauta a întrebat:

Ce sa fac daca ma doare maseaua foarte tare si vreau sa-mi treaca in seara asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FeFe_5684 a răspuns:

Incearca sa-ti pui putina pasta de dinti in maseaua aceea care te doare si astepti 5, 6 min cu pasta aia. Pe urma clatesti cu apa calduta.
La mine functioneaza de fiecare data.
Incearca si tu.
Si maine la prima ora sa mergi la dentist. Posibil sa-ti fie cariata. Doar ti-o plombeaza si ai scapat big grin

Te pup:*

Funda?:X:*

| ByeBye a răspuns (pentru FeFe_5684):

Mersi m-ai ajutat :X

Alte răspunsuri
| Eu_Andrei_1996 a răspuns (pentru FeFe_5684):

A mers mersi

| Rus_Lucian_1999 a răspuns (pentru FeFe_5684):

A mers mersi

| sebi321 a răspuns (pentru FeFe_5684):

Mersi mult

22 răspunsuri:
| nashu40 a răspuns:

Incearca cu ceva calmante mai puternice. Uite exemple de calmante pe care eu le-am folosit in cazuri de extrema urgenta - cu maselele - si mi-a folosit.
Antinevralgicul e foarte bun, la fel si algocalminul. Dar pe oricare le ei, sa le ei in combinatie cu paracetamol.
Aulin - e bun si asta, special pentru dantura si puternic.
La fel de bun e si Lemesil.
Iar un calmant puternic e Piafen.
Vezi ce gasesti prin casa, poate ai vreunul din astea.
Poti sa mai incerci sa tii un lichid cald la masea, sau sa-ti masezi si sa apesi usor gingia.
Indiferent ce medicament iei, inainte de culcare sa-ti pui vata imbibata in spirt in ambele urechi si nu uita paracetamolul - e foarte important.
Sanatate.

| ascovit a răspuns:

Incearca cu agocalminhee hee

eu inainte, imi puneam la maseaua cu pricina o bucatica de vata cu biter suedez, o strangeam bine inte dinti si in 10-15 min imi trecea.

| MyruX_1125 a răspuns:

Incearca Dentocalmin

| didinual a răspuns (pentru MyruX_1125):

Buna...pui intr-o cana putina tuica, apoi pui si niste pasta de dinti si dupa pui niste apa de gura, dupa aceea amesteci si tii la maseaua cea dureroasa si tii 5-6 min l mine a functionat:*FUNDA?

| igonnalove22 a răspuns:

Eu am o sulatie ce la mine merge mai mereu in contact cu orice masea burta cap ochi. Cand ma doare maseaua iau un prosop pe care il incalzesc sa friga il pun pe obraz sau pe partea unde am maseaua si ma doare si stau in pat vreo 5-10 min si imi trece.Aceasi chestie merge si la burta, corpul meu se poate trata cu, caldura.happy

| Lolita_8401 a răspuns:

Xilina - o fiola de xilina, o ti acolo la maseaua care te doare pana iti amorteste si nu mai simti durerea apoi o scuipi. obligatoriu o scuipi, iti poate face rau daca o inghiti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O pastila Nurofen... sau Rupan

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iei antibiotic

| BrokenAngels a răspuns:

Poți pune cuișoare pe maseaua care te doare

| andrauta explică:

Mersi mult mia mai trecut.

| deepL a răspuns:

Tine alcool in gura timp de 2-3 minute. tot va trebui sa te duci la dentist

Alte răspunsuri
| didinual a răspuns:

Buna...pui intr-o cana putina tuica apoi putina pasta de dinti si putina apa de gura, Iti amorteste si nu te mai doare cel putin la mine functioneaza funda?:*

| dirolorbit a răspuns:

Eu spun sa pui trei lingurițe de sare in-tro cana cu apa, si sa dezolve bine si dupa acea amesteca maseaua cu cea ce so premit. Si intro minuta eu garantez ca o sa treaca.

| Antonio_Juhasz_2000 a răspuns:

Pui apă cu sare :X

Alte răspunsuri
| Sorinel_Ilie_1997 a răspuns:

Pui degetul pe maseaua care te doare si apesi foarte tare.La mine merge