| Amely21 a întrebat:

Ce să fac pentru ca să am un păr bogat și sănătos? Puteți să îmi spuneți ce să folosesc atât pe exterior, cât și pe interior( alimente).
Cand am fost mai mică, am avut părul foarte frumos și destul de des. Acum mi s-a rărit. Cred că e și din cauza stresului...
Menționez că părul meu e ceva între uscat-normal. Nu e gras.
Ce să folosesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| LuminitaMI a răspuns:

Am avut și eu o situație similară, mi-am pierdut aproape jumatate din podoaba capilară din cauza stresului. Deci, până nu am înlăturat cauza nu a ajutat nimic. Dar dacă să vorbim despre restabili după:
1. vitamine(iHERB sunt o gamă foarte largă);
2. aplicare uleiuri( cocs, brusture sau oricare altul) la rădăcini cât și pentru lungime pentru 2-4 ore, foarte eficient aplicarea în complex cu vitamine în formă lichidă A și E.
3. folosirea unui scrub pentru scalp care curăță perfect pielea și o pregătește pentru aplicarea pasului următor.
4. acid nicotinic-aplicat pe rădăcini, pe părul curat dupa fiecare spălare, nu îngrașă părul dar stimulează creșterea foarte bine.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parul se rareste si cade, din motive hormonale!
Niste teste hormonale, ar scoate la iveala o posibila deficienta care s-ar putea remedia cu suplimente minerale sau vitamine ori chiar hormoni sintetici.
Cat priveste un par frumos si sanatos, poti face masti cu ulei CALD, pus la radacina firului de par, timp de 2-4 ore.
Combinatia de ueliuri poate fii:
- 30ml ulei de nuca de cocos si 30ml ulei de masline organic ( presat la rece) ori,
- 30 ml ulei de ricin si 30ml ulei de cocos.
Uleiurile combinate, se incalzesc un pic, cat sa fie caldute si cu un mot de vata, se pun DOAR la RADACINA firului de par.
Dupa ce toate radacinile a fost acoperite, se insfaoara un prosop mai vechi pe cap sau un batic si se tine intre 2 si 4 ore sau cat de mult doresti.
Pentru spalare, folositi samponul obisnuit care va afce foarte mult clabuc din cauza uleiului. Asadar, necesiat apa ceva mai calda si mai multa ca de obieci, sa eliminati tot uleiul din par. Dupa spalare clatiti cu apa calda si otet. Parul va ramane frumos, lucios si matasos.
Ca reteta sa functioneze si sa intareasca si firul de par, trebuie facuta saptamanal, timp de 2-3 luni.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Alimentele care fac o piele frumoasă fac și părul frumos.

| Yuoia a răspuns:

Nu stiu cat e stresul sau cat sunt produsele de infrumusetare pe care le folosesti. Ele iti strica parul. Vopselele, placa, etc, il degradeaza iremediabil. Daca nu le mai folosesti si il lasi sa creasca natural, vei avea din nou parul din copilarie.

| Amely21 explică (pentru Yuoia):

Nu l-am vopsit niciodată. și placa am folosit foarte rar. Nu știu care e cauza principală...