| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac sa-mi imbunatatesc memoria? In ultimul timp stau asa de prost cu ea incat sunt dezorientata, nu stiu niciodata in ce data suntem etc, si nu-mi amintesc cuvinte. Efectiv evit sa scriu sau sa vorbesc, ca fac greseli gramaticale grave si eu nu am prea avut probleme cu gramatica pana acum

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Mdah, cola+chipsuri = fierul si calciul praf. Si insomniile clar tot din cauza regimului. Ca doar cola contine cofeina si cred ca ala e cel mai natural ingredient daca stai un pic sa te gindesti... Fugi fuga si ia un full checkup. Daca esti intr-un oras mare nu e bai, cu vreo 3-500 RON faci set de analize cuprinzator si toate in aceeasi zi. Daca ai 19 ani si peste 65 de kile, ai putea sa mergi sa donezi sange. Primesti o zi libera la job (daca ai job, daca nu cred ca merge si ca scutire la scoala/facultate), 65 RON bonuri, dar ce e cel mai important - analize moca. Nu la fel de cuprinzatoare ca un full checkup, dar macar fierul si inca vreo citeva de baza le faci (numai sa te testezi de HIV si hepatita te trece de vreo 100 RON... si primesti mai multe rezultate decit doar atit).

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Fugi la doctor. Cu alimentatia/starea fizica generala cum stai?

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

De doua luni mananc sanatos si fac mult sport.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Si pina acum doua luni? Virsta/greutate? Analize la sange ti-ai facut mai recent? Caloriile ti le calculeaza cineva? Cind ai schimbat dieta ai vizitat si un nutritionist? Ce inseamna acum "maninc sanatos" pentru tine? De baut ce/cit bei?

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Pana acum doua luni beam 1 l de cola pe zi si multe chipsuri. Am renuntat la ele. Beau 2 l de apa pe zi, consum multe fructe si legume, foarte putina carne. Nu am facut analize. N-am fost la niciun nutritionist. Am 19 ani si nu stiu cate kg. Putine, oricum. Nu sunt grasa, sunt chiar slaba, nu de asta m-am apucat de sport. Dar simteam ca ma distrug continuand asa.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Eu cred ca din cauza insomniilor am probleme cu capul. Le am de mult timp, dar nu le-am luat niciodata in serios. Adica acum dorm, greu, dar dorm 7-8 ore, chiar daca ma culc tarziu si ma trezesc la 12 ziua... fata de cum eram inainte. Si da, stiu ca-s inconstienta si trebuia sa merg de mult la medic

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Mdah, cola+chipsuri = fierul si calciul praf. Si insomniile clar tot din cauza regimului. Ca doar cola contine cofeina si cred ca ala e cel mai natural ingredient daca stai un pic sa te gindesti... Fugi fuga si ia un full checkup. Daca esti intr-un oras mare nu e bai, cu vreo 3-500 RON faci set de analize cuprinzator si toate in aceeasi zi. Daca ai 19 ani si peste 65 de kile, ai putea sa mergi sa donezi sange. Primesti o zi libera la job (daca ai job, daca nu cred ca merge si ca scutire la scoala/facultate), 65 RON bonuri, dar ce e cel mai important - analize moca. Nu la fel de cuprinzatoare ca un full checkup, dar macar fierul si inca vreo citeva de baza le faci (numai sa te testezi de HIV si hepatita te trece de vreo 100 RON... si primesti mai multe rezultate decit doar atit).

| Eastwood a răspuns:

Mergi la doctor, medicament ar fi Memoplus!

| Gunoi a răspuns:

Citeşte laughing ceva cărţi
Mănâncă sănătos şi nu la sumplimente că nu fac bine!
Nu te sforţa rolling on the floor Multă sănătate

| marynyk a răspuns:

Nu lua prostii gen memoplus, gincobiloba si/sau altele. Incearca sa suplimentezi alimentatia cu magneziu, calciu si vit.D. Dupa asta ar trebui sa te simti si mult mai bine fizic. Atentie sa nu exagerezi!