| matimaricica a întrebat:

Ce se intampla daca am purtat o luna de zile ochelari de vedere pentru apropiere care nu erau ai meI, timp de 4-5 ore pe zi... știu ca e aiurea întrebarea dar îi purtam cand stăteam la pc sau telefon pentu ca mă dureau rau ochii, și nu știu, o fi nevoie de ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vezi mai bine cu ochelari decat fara, atunci poate chiar ai nevoie de ochelari.
Mergi la un medic oftalmolog la consult, el va stabili daca- si ce fel de ochelari ai nevoie.
De mult ori insa, mai ales in cazul dioptriilor mici, se pot face exercitii simplii de yoga pentru vedere, iar de ochelari poti uita.

| darrio2007 a răspuns:

Nu te-ai gandit ca ochelarii pot avea alte dioptrii decat ai tu nevoie? Fiind ai altei persoane? Mergi la un control oftalmologic si ti se va spune daca ai sau nu nevoie de ochelarii.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti poti strica vederea purtand ochelarii alcuiva atat de mult!
Nu-i nevoie sa porti ocehlari daca te dor ochii, ochii te pod durea si daca sunt foarte obositi d ela stat prea multe ore pe computer si atunci nu trebuie decat sa reduci sau sa elimini statul la computer pentru cateva zile, dar in nici un caz folosirea ochelarilor cu dioptrii, pentru ca apar dureri de cap, creste tensiunea oculara si durerile de ochi cresc in loc sa dispara, afectand sanatatea ochiului si vederea.

| untu a răspuns (pentru Violleta2022):

Da,si va apare glaucomul!

| nugasescusernameliber a răspuns:

Du-te la un oftalmolog, pe internet nu vei gasi veci rezolvarea, trebuie cineva sa te vada si sa te consulte, tu risti sa-ti faci mai mult rau si tot tie o sa-ti para rau ca ai stat confortabil in loc sa faci un efort sa mergi la doctor.
Sunt multe cabinete care ofera consultatie gratuita daca iti faci apoi ochelari la ei, sau cu bilet de trimitere de la medicul de familie e gratis.

| Kris_Kristina_2003 a răspuns:

Acei ochelari chlar ti.au sticat vederea ar fi mai indicat să mergi la un oftalmolog. Si in caz ca îți prescrie ochelari ti.as recomanda sa îți iei cu lentile care se îngeresc la lumina puternica dacă stai mult la calculator e cel mai indicat. si eu am făcut asta am avut nevoie de ochelari dar am ales lentilele. dar depinde de preferință