| AnA_2669 a întrebat:

Ce se intampla daca iei o supradoza de extraveral? Astept raspuns urgent! Va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu zic sa nu faci astfel de experiente. Dar extraveralul este din plante, din valeriana si cred ca ai dormii ceva mai mult! Nu inteleg care este urgenta!? A luat cineva asa ceva?

| DeeaLove08 a răspuns:

Nu e bine sa iei in supradoze de extraveral. Cineva de la mine din familie a luat si i s-a facut rau in baie. A lesinat.

| Winniee a răspuns:

Acum depinde cat ai luat. Ce inseamna la tine supradoza? Ex: Daca esti minor...nu cred ca e bine sa iei extraveral, iar unui adult ii este recomandat sa ia o jumatate /un extraveral. La o supradoza imensa se poate ajunge la coma.
Daca nu s-au manifestat pana acum efectele ar fi bine sa consulti un medic pentru spalari la stomac sau sa iti provoci tu singura varsaturi[se poate face asta si la medic]. Sau diureza fortata si alcalinizarea urinii - pentru eliminarea toxicului.
Supradoza de extraveral poate avea implicatii negative importante la nivelul organismului, daca nu se iau masurile necesare; chiar daca persoana nu se resimte in momentul imediat urmator, efectele se pot resimti dupa o perioada de timp (afectarea ficatului).

| SugarAndSpice a răspuns:

- provocarea de varsaturi si spalaturi gastrice;
- diureza fortata si alcalinizarea urinii - pentru eliminarea toxicului
Unii chiar au incercat sa se sinucida luand acest medicament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am luat 20 de extraverale, daca adormeam intram in coma. Nu faceti prostia asta, adormeam in frame-uri si credeam ca o sa mor o moarte lenta, ceea ce nu-i doresc nimanui. Nu faceti prostia asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai sa ajungi sa iei alta, intelegi?

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iau cate 6 pastile pe zi de vreo 4 zile si degeaba. Niciun efect. Voiam si eu sa pot dormi si sa nu mai fiu agitata laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai normal ca nu se intampla ceva bun, el se ia la recomandarea medicului nu de capul nostru.

| AnA_2669 explică:

Hei, sa stii ca nu e bine sa iei prea multe. Asta am facut si eu si mi-au aparut niste bubite pe corp care ma mancaulaughing). O sa-ti cauzeze in timp, nu acum. Incepi sa uiti unele lucruri, sa nu-ti mai dai seama de ceea ce faci. Daca ai luat ar fi bine sa bei multe lichide ca sa-l elimini din corp ca oricum nu mori! Garantat! Ai grija de tine si lasa prostiile ca nu rezolvi nimic cu asta!

| Daniel_Mihai_1994_ctCi a răspuns:

Extraveral contine fenobarbital 20 mg, o cantitate mica, dar daca este luat in doze foarte mari, de exemplu 15 comprimate, se poate ajunge la colaps si stop cardio-respirator, in special daca este prima data când se consuma fenobarbital.Mare atentie, a nu se lua in asemenea cantitati si fara recomandare, fenobarbital este un calmant cu proprietati psihotrope din Lista a III-a.

| Noone111 a răspuns:

Eu am luat 20, așteptăm sa vedem ce se întâmplă. sad

Alte răspunsuri