| blackdiamond a întrebat:

Ce se intampla daca iei proteine si nu faci sala, te ingrasi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, te ingrasi si iti nenorocesti rinichii si ficatul.

| dy a răspuns:

Proteinele nu ingrasa, caloriile care provin din excesul de alimente plus suplimente nutritive ingrasa! Asa ca, fa un calcul al caloriilor pe care le mananci si adauga caloriile din proteinele pe care le "suplimentezi"! Dar de ce e nevoie sa iei proteine din suplimente? Mai bine le intrerupi si mananci cat mai sanatos! Succes!

| dy a răspuns:

Am uitat sa-ti spun ca riscul cu aceste proteine este sa-ti modifice metabolismul! Mai ales daca au si hormoni...

| UNfriendLY a răspuns:

Lol ba ce de prosti aici, si mai ales proaste, isi dau ele cu parerea, habar nu au dq. astia cred ca iei steroizi sau creatina vai de viata lor, hai ca-ti zic eu cum sta treaba, daca iei proteine, simple suplimente naturale proteice, gen WHEY PROTEIN, nu patesti absolut nimic, eu de ex luam milk&egg protein, acum am schimbat pe whey iar in 3-4 luni de utilizare mi-am dezvoltat bicepsul cu 4 cm, insa daca iei creatina de capu tau iti nenorocesti ficatul poti ajunge si la osteoporoza sau cancer etc... revenind la proteine, pai daca le iei cu cap, can 4 lingurite pe zi, 2 lingurite tine locu de o masa, deci chiar te ajuta sa si slabesti. insa recomandat e sa faci si sala daca iei. 50g de 2 ori pe zi e numai bine. sper ca ia inteles daca mai ai nelamuriri trimite-mi un private mesg

| alex0222 a răspuns (pentru UNfriendLY):

Salut vreau sa ma ajutati si pe mine daca puteti! am 16 ani 1.80 inaltime 60 kg si fac sport. mananc mult si sanatos dar nu ma ingrasi. as vrea sa iau ceva proteine mai ales ca acum plec in cantonament si vreau sa ma mai ingras ( sa pun masa musculara) acolo fac si mult efort si cred ca s-ar acumula daca as lua si proteine! dati-mi si mie sfatul vostru! Multumesc

| alex0222 a răspuns (pentru UNfriendLY):

Salut vreau sa ma ajutati si pe mine daca puteti! am 16 ani 1.80 inaltime 60 kg si fac sport. mananc mult si sanatos dar nu ma ingrasi. as vrea sa iau ceva proteine mai ales ca acum plec in cantonament si vreau sa ma mai ingras ( sa pun masa musculara) acolo fac si mult efort si cred ca s-ar acumula daca as lua si proteine! dati-mi si mie sfatul vostru! Multumesc

| kiske a răspuns:

Dar de ce intrebi aici, unde 99% nu au nici-o treaba, du-te la un antrenor sa iti explice calumea.Si sti de ce te ingrasi daca nu mai iei proteine? :-ss pentru ca de obicei cand nu mai iei te lasi de sala si revii la obiceiuri proaste si de aceea te ingrasi, ce treaba au niste proteine cu ingrasatul, ce daca mananci piept de pui si dupa te "lasi", te ingrasi? straight face

| kiske a răspuns:

@dy
Serios, iti modifica metabolismul?:-s pai nu de asta ar vrea sa le ia? ca sa se ingrase/sa puna muschi.
Pune si tu un link cu proteine si cu hormoni ca vreau sa cumpar si eu happy... oameni buni nu mai inghititi toate prostiile auzite de la experti aka oameni ce mananca la mec si beau cola dar care se cred sanatosi.

| Shery a răspuns:

Da, faci burta...