| Etro a întrebat:

Ce se întâmplă daca mănânc mere și beau doar apa timp de o săptămână? Pot sa slăbesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu vei face nicio branza, corpul are o memorie a masei
Eu de ex, daca ma infometez o saptamana si scad 7 kg
In urmatoarele zile cand incep sa mananc normal voi lua in greutate 10 kg, de ce? corpul a vazut-o ca pe o agresiune acea saptamana si a incercat sa coreleze acea greseala prin faptul ca in perioada imediat urmatoare asimileaza mai puternic orice nutrienti
Tu ai nevoie de o dieta bogata in proteine, putine calorii, vitamine si minerale... ceea ce merele singure si apa nu ofera acest aport caloric.
Numai cititi toate prostiile si dietele de pe net
Dietele se fac si tin personalizat nu generalizat, universal!, pentru ca suntem unici si ce merge la mine nu merge la tine ca si dieta, plus ca unii au anumite boli ale metabolismului ei nu pot tine anumite diete cum ar putea tine un om obsinuit fara acele probleme.
Deci o greseala grava sa apleci urechea la prostii.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu asa slabesti, trebuie sa maninci la ore fixe si sa faci miscare nu sa i ti i ei tu diete ne autorizate de pe net, organismul are nevoue de mincare de fructe de apă si de mișcare, numai printr o dietă dată de un medic nutritionist adaptată stilului tau de viață varstei si greutatii tale vei putea intr-un an sa slabesti, daca te tii de treabă, miscare efort fizic constant regulat astea te vor ajuta sa arzi calorii, nu mere si apă rahat de dietă. Ce varsta ai?

| RAY a răspuns:

Apoi recuperezi ce rost are, vad ca toti se grabesc nu inteleg ca solutia este in primul rand schimbarea stiului de viata

| Cosmin86 a răspuns:

Cred ca e cea mai CRETINA dieta de care am auzit.

| Cosmin86 a răspuns:

Scuze, credeam ca tipa care a pus intrebarea a prezentat cea mai cretina dieta posibila, dar tu tocmai ai depasit-o!

| Andreeush a răspuns:

Nu o să slăbești așa, îți trebuie o dietă, mult sport.

| Frank51 a răspuns:

Merele contin glucide, cam prea multe pentru orice tip de dieta.

Nu multa lume poate face water fast, e greu.

| ywar a răspuns:

Mananci mere seara? Doamne fereste!

| Digikey a răspuns:

Stiu pe cineva care a mancat doar struguri doua saptamani si s-a ingrasat 5kg.

| Yurisa a răspuns:

Sau poti sa mananci mai putin decat de obicei.
Eu am doua mese pe zi si dupa ora 6 mananc doar fructe, si asa ma mentin

| sopranaCadaverica a răspuns:

O sa dai jos doar apa, ca din moment ce manaci doar mere si bei apa, pierzi toate mineralele din corp (nu consumi produse cu sare), nu grasimea. Grasimea este energie in plus 'stocata' in corpul tau, stratul adipos - adica sunculitele si celulita. Asta provine din sedentarism (lipsa miscarii, deci trebuie un sport, macar 30 min zilnic, de la 10 la 15, apoi 20, cresti cu 5 min in fiecare zi) si alimentatie incorecta.
Infometarea nu topeste grasimea. N-o sa te infometezi la nesfarsit, iar cand vei manca precum obisnuiai, te vei ingrasa dublu. Slabitul e un proces care necesita timp, rabdare si dedicare.
Depinde si de greutatea/inaltimea ta. Cei foarte grasi slabesc repede, cei care au de dat jos de ex 5 kg, ar putea slabi in doua luni. Depinde cum mananci/te misti.
Renunta la prajeli (opteaza pentru gratar/cuptor - cu nu mai mult de o lingura de ulei de masline, fiert, la aburi), la dulciuri (consuma miere - o lingurita la doua zile, mai multe fructe - nu seara happy, oleaginoasele in cantitati ok - adica nu mai mult de 25 de grame la gustare - iti vor inhiba pofta de dulce), tot ce este procesat (fast-food, mancare gata gatita, sucuri, mezeluri - poti face o exceptie si sa mananci sunca de curcan slaba sau de pui Sissi, nu mai mult de doua felii/zi, dimineata, si uita de alte rontaieli tip snacks-uri sarate, chips-uri etc.)
Consuma lactate cu un procent obisnuit de grasime, nu te feri de grasimea din lactate! Este foarte buna, corpul are nevoie si de grasimi, dar importanta e MODERATIA. Cele cu 0, 1% grasime sau degresate au niste substante in ele foarte obscure, care nu ajuta cu absolut nimic corpul, nu il hraneste, sunt doar aditivi si practic produsul e procesat! Deci, lapte, iaurt grecesc, chefir, mozzarella, branza (recomand cas, telemea si feta) - daca se poate, un pic desarata - o pui in apa si o lasi acolo cam o ora. Carne - pui, vita, porc (doar muschiul si cotletul) si peste (macrou, cod, somon), toate legumele posibile, orice fructe, leguminoase (linte, naut, fasole alba), cereale bune (orez brun, bulgur, quinoa), curmale netratate, fara zahar, bineinteles, oleaginoase - seminte de floarea-soarelui, de dovleac, nuci, arahide, migdale, alune de padure, fistic; atentie la cantitati, poti calcula necesarul caloric privind eticheta cu valori nutritionale sau cauti pe net. Multa apa, poti consuma si un ceai verde dimineata (ajuta la accelerarea metabolismului).
Citeste despre deficitul caloric. Poti manca din ce am spus, zilnic, cu conditia sa nu depaseasca 1500 calorii in ziua respectiva! Plus sport... Intr-o saptamana ar trebui sa dai jos intre 500g-1kg.
Trebuie sa te documentezi daca vrei sa slabesti sanatos fara sa iti atarne pielea, fara vergeturi (ele apar cand slabesti brusc) sa ajungi la spital cu probleme, anorexica, fara menstruatie (da, se intampla cand te infometezi si e foarte greu pana iti revii), cu tenul uscat si multe alte probleme interne happy
Succes

| JulyDreams a răspuns:

De ce ai vrea sa tii un regim extrem ca asta? N-au intrat zilele in sac. Dupa cateva zile nu o sa mai ai putere nici sa mergi. E aproape ca un post negru.

| Jackpot2 a răspuns:

Da.Darvi sa fii foarte ovlbosit și o sa ai dureri de cap, din cauza lipsei unor substanțe nutritive esențiale proteine lipide de exemplu. Poți slabi te poți chiar ingrasa sau sa ramai asa!