| spidy a întrebat:

Ce se intampla daca mesteci guma odata pe zi? am auzit ca nu e bine sa mesteci deloc guma dar...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Din cate am inteles eu guma de mestecat nu este chiar atat de buna pentru sanatatea noastra, indicat ar fi sa o folosim dupa fiecare masa pentru ca stimuleaza secretia gastrica.

| AdelinaC a răspuns:

Mestecatul gumei creste aciditatea stomacului si acesta se roade singur, deci risti sa faci ulcer si sa iti amplifici senzatia de foame.Mai bine, daca vrei sa ai o respiratie proaspata, recurge la alte metode mai sanatoase cum ar fi sa te speli pe dinti dupa fiecare masa si daca nu e posibil, sa iti iei mereu dupa tine o cutiuta cu bomboane mentolate.

| misu a răspuns:

Nu este bine. Pacalesti stomacul.

| yoo23 a răspuns:

Mestecatul gumei, e chiar recomandata uneori.iti intareste dantura, curata dintii, si improspateaza respiratia.(vorbesc de cele mentolate), dar abuzul de ea chiar e deloc sanatoasa.Ai dureri de stomac, si poti face ulcer.

| ytalyanu a răspuns:

Ar fi bine sa nu mesteci guma pe stomacul gol, an rest e ok

| addyy17 a răspuns:

Si eu am auzit si nuprea mai folosesc doar daca ies seara prin oras

| Diia_5712 a răspuns:

Heiihappy ce stiu eu dar nu sunt foarte sigura e ca guma in exces duce la cancer si mai ales daca o mesteci peste 1 ora, si mai e o faza ca, cica faci falci de la eabig grinhee hee

| WalterWhite a răspuns:

Daca mesteci guma odata pe zi mori...

| spidy explică:

Eu dimineata mananc. ma spal pe dinti si iau o guma sau un drops inainte de a pleca la liceu.multi mi-au zis sa numai mestec guma, sunt mai bune dropsurile cica. dar nu au acelasi efect ca guma.

| florineu a răspuns:

Daca mesteci guma odata pe zi o sa... baaaaaaaaaaa nu patesti mah nimic stai linistitrolling on the floor

| ingerash22 a răspuns:

Da da sigur cand or zbura porcii! Sigur ca poti mereu! Cine zice? Eu nu! laughing