| Maxx23 a întrebat:

Ce se întâmplă dacă nu te tratezi de sinuzită? Care poate fi riscuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Riscuri poate fi mult.

| Floridori a răspuns:

Daca nu este tratata, sinuzita poate cauza anumite complicatii, unele foarte grave.
-Cronicizarea bolii;
-pierderea mirosului;
-infectie la nivelul urechilor;
-astm bronsic;
-osteomielita;
-meningita;
-abces orbito-ocular sau abces cerebral.

| Legion7X a răspuns:

Urmează meningită care este o infecție și mai gravă ca sinuzita. Eu am avut sinuzită cronică. Cu tratament puternic din Spital mi-a trecut. totusi norocul meu a fost că nu mi s-a făcut puncții în sinus. S-a încercat cu tratament.

| danaieladaniela a răspuns:

Buna.
Daca nu te tratezi de sinuzita o sa se agraveasca si va trebuii sa te operezi.
Am o matusa care nu sa tratat la timp, si a ajuns intr-in stadiu foarte grav.
A fost operata, dar incan are dureri ingrozitoare.