| MrFunky2 a întrebat:

Ce se intampla daca o hernie de disc plesneste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Se intampla foarte rar si apare ca o durere extrem de intensa si paralizie si pierderea sensibilitatii de la acel punct in jos.

| Thoth a răspuns:

Vad ca ai postat 3 intrebari, ti-am raspuns detaliat deja la unul.

Depinde de hernie, poti sa nu simti nimic, poti sa ai dureri crunte sau poti paraliza daca nucleul pulpos sau contractura instalata apasa si afecteaza un vreun nerv.

Gravitatea herniei nu este data de intensitatea durerii. Poti fi in pericol si fara sa te doara prea tare.

Daca simti furnicaturi care coboara pe fese, picioare sau maini (depinde de hernie) inseamna ca un nerv este afectat.

Trebuie sa faci un RMN urgent si sa mergi la o clinica mai competenta.