| Elly7890 a întrebat:

Ce se intampla mai exact la un control ginecologic si cam cat dureaza acesta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Medicul va roaga sa va intindeti pe masa ginecologica, cu fesele cat mai la marginea mesei, cu picioarele departate si sprijinite in suportii laterali. Aceasta pozitie va poate face sa va simtiti stanjenita, insa sa stiti ca este necesara pentru o examinare completa si bine facuta. Sanatatea sexuala este mai presus de orice.
Ginecologul va incepe cu examinarea vulvei, va observa aspectul general, daca nu exista vreo iritatie sau semnele vreunei infectii. Apoi, va folosi o valva speciala, care este un instrument din metal sau plastic bine sterilizat, pe care il va introduce in vagin. Acest instrument ajuta la deschiderea peretilor vaginali si ii permite medicului examinarea colului uterin. Spune-i medicului ca te aflii la primul consult ginecologic, ca sa foloseasca o valva mai mica.
In afara examinarii colului, ginecologul va face un test Papanicolau. Acest test consta in recoltarea secretiei la nivelul colului care va fi supusa unui examen microscopic in vederea detectarii eventualelor celule precanceroase si a tratamentului ulterior. Incidenta cancerului de col la femeile extrem de tinere, la adolescente este extrem de rara. Daca medicul considera ca este necesar, el va mai poate recolta secretie si in vederea altor boli, cum ar fi cele transmisibile pe cale sexuala.
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/......-ginecolog

| IzabellaLove a răspuns:

Salut, pai pe mine mama ma duce in fiecare luna la control sau la doua luni. te verifica sa vada daca nu ai facut... dureaza cam jum de ora 1 ora nu trebuie sa te speritongue.
Succes, Funda?

| Elly7890 explică (pentru IzabellaLove):

La ginecologie nu te duci doar sa vada parintii daca ai facut sex sau nu ci si pentru a vedea daca esti sanatoasa si oricum nu se pune problema de ce zici u ci merg doar la un simplu control!