| hatzul a întrebat:

Ce se poate intampla dacă o masea cariata nu este tratată?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yukidaruma a răspuns:

Apar dureri tot mai mari ce te vor determina în cele din urmă să mergi la dentist. Acesta va decide dacă ar putea să ți-o trateze sau dacă ți-o va extrage în funcție de gravitatea cariei. O măsea scoasă din cauza unei carii netratate la timp te va determina să mergi mai des la dentist și să-ți îngrijești cu mai multă atenție dinții. Dar este mai bine să previi decât să tratezi.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Microbi vor sapa tot mai adanc pana vor ajunge la nervi, atunci sa vezi durere, intr-un final ea/ia moare pentru ca nervi sunt omorati, o sa-si putrezeasca maseaua, se ajunge si la infectie chiar, du-te la stomatolog, eu am stat 2 ore si jumatate in operatie cand mi-a scos maseaua de minte, du-te cu curaj nu sta

| RAY a răspuns:

Recomand apa de gura listerin, de doua ori pe zi, dimineata si seara, evitarea dulciurilor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RAY):

Listerin e o porcarie. Asta e DUMNEZEU - http://hofigalonline.ro/hofident-q10---pentru-ingrijirea-gurii/95.htm. Vorbesc din experienta proprie, cu Listerine ajungeam la morga (fara gluma).

| RAY a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai de ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajungi sa o scoti de tot, si e mai greu sa pui alta masea inapoi, pentru ca te va costa scump.Cu cat ajungi mai tarziu la doctorul stomatolog, cu atat durerea este mai mare si banii mai multi pentru lucrarile ce le ai de facut.

| D3I3 a răspuns:

Urmează infecție, dureri cumplite, se pot strica și alțio dinți, dintele respectiv va putrezi și ceilalți dinți vor începe să se strice și ei.
Mai bine acum, mai târziu va durea rău de tot( știu ce zic, la 11 ani mi-a fost scoasă o măsea de minte, stai să vezi tu ce durere înseamnă și asta doar din cauza fricei mele prostești).

| Kourdi_Viana_2002 a răspuns:

E de rau, o sa te doara foarte tare