| LanguageMaster a întrebat:

Ce se va întâmpla în situația în care va fi o reticență masivă la vaccinare anti-covid în România?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intrebarile principale sunt urmatoarele:
1. Daca peste 100 mii au fost confirmati prin testare (si prin asta si imunizati).

2. Se presupune ca, doar cca 10% au fost testati din cei care au trecut de infectia Covid, fiindca n-au avut nici un simptom. Asta presupune deja (pana acum) peste 1 milioane de romani care au trecut deja prin aceasta infectie si au deja imunitate naturala formata.

3. Cei care au obtinut deja imunitate, DE CE va trebui sa se vaccineze?

Dupa parerea mea, doar o testare a PREZENTEI ANTICORPILOR in corpul individului ar avea un sens medical si social.
Dar - se pare - o asemenea testare nu e in interesul multora.

Orice alte evidente (de testare /vaccinare)

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

"3. Cei care au obtinut deja imunitate, DE CE va trebui sa se vaccineze?"

Pentru ca imunitatea se pare ca tine doar o perioada. Stiu pe unul care a avut de doua ori. Lucreaza la Smurd. A doua oara se presupune ca a luat de la una pe care au gasit-o moarta in casa de Covid...

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Dupa teoria ta (si nu numai), de acum incolo toti vor trebui vaccinati cel putin odata pe an.

Eu am avut cu 7-8 ani in urma "simptome Covid", adica am pierdut mirosul si gustul, am avut febra 38 grade.
Le-am tratat ca si alta data, cand am avut raceala, gripa: ceai fierbinte + aspirina (pana la transpiratie excesiva pe timpul noptii), iar pentru gat am lins miere si palinca.

Vaccinare fac in fiecare an: consum usturoi si ceapa, beau cate un pahar de palinca /vin fiert, alternativ, ocazional. happy

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

"Dupa teoria ta (si nu numai), de acum incolo toti vor trebui vaccinati cel putin odata pe an."

Aveam pretentii de minima logica de la tine...ia mai gandeste-te...

Restul prostiei cu ceapa si palinca, nici n-are rost s-o dezvolt...

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Vom trai (?) si vom vedea.
Asa a zis si orbul, dupa care a murit. sad

| romeo78 a răspuns:

Reticență va fi până în perioada concediilor, între lunile mai-octombrie.
Exact ca în această vară cu testele COVID-19.
Vor fi oameni care vor dori să plece în concediu în străinătate și încet, încet toate țările vor impune carnetul de vaccinare împotriva COVID 19 pentru a putea să intri pe teritoriul acelei țări. Ori trebuie să faci 2 vaccinuri la interval de 21 de zile.
Scepticismul va dispărea atunci când nu va mai putea pleca nicăieri. Cei care rămân în România fac ce vor.
Cei care vor călători, vor fi obligați de statele respective să aibă vaccinul făcut.

| LanguageMaster explică (pentru romeo78):

Școlile, liceele și facultățile le țin închise ca să-i determine pe părinții lor să se vaccineze?

| romeo78 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Profesorii, s-a anunțat oficial.
Ori profesorii sunt și părinți.
Concluzia o trageți singur.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se vor prelungi restricțiile...

| gabicoo a răspuns:

Vor ține școlile închise = economie la buget.
Vor continua restricțiile = tot mai multe amenzi.
Cuie Mâțu!

| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

Gata, priministru de 3 zile e de vina pentru pandemia mondiala?

| Dismally a răspuns:

Restrictii pana la imunizarea de turma - probabil prin 2024.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Are dreptate Romeo, dar va mai interveni ceva. Nu te vei putea angaja pe anumite functii, unde ai relatii cu publicul sau chiar munca in colectiv, daca nu esti vaccinat.

| WhiteLife a răspuns:

Numărul celor vaccinați va fi prea mic ca sa se vadă o scădere serioasa a cazurilor, toată lumea va spune că vaccinul nu a fost bun de nimic...și probabil tot mai puțini se vor vaccina.

| NotNamed a răspuns:

Probabil amenzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se va produce o explozie de ultrasunete datorita frecventei prea ridicate a prostiei anti-vaxxerilor.

| Lucian4 a răspuns:

Anumite statiuni, restaurante, magazine pot pune conditii, intri/ te cazezi doar daca ai vaccin facut, o varianta

| KR0NSTADT a răspuns:

Nimic, fiindcă aici este țara unde nu se întâmplă vreun lucru. Suntem relaxați, ne doare la bască.

| Alinailies a răspuns:

Ramane de vazut.
Deocamdata nici autoritatile nu stiu exact ce trebuie facut. Stai sa vedem si cu acest vaccin, cat de bun este...