| Onisim13 a întrebat:

Ce simptome are raceala la plamani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O respirație șuierătoare, însoțită de tuse și febră, pierderea bruscă în greutate, stare generală alterată, etc.
Pa, pa.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Principalele simptome ale pneumoniei:
febra
tuse
temperatura scazuta a corpului
respiratie sacadata
transpiratie
frisoane
dureri toracice
dureri de cap
dureri musculare
oboseala
palpitatii
lipsa apetitului alimentar.Simptome neobisnuite ale pneumoniei:
tuse cu sange
greata
voma
dureri articulare
confuzie, in special in randul batranilor.
Pneumonia este o afectiune serioasa si trebuie sa mergi la spital daca suspectezi ca asta este cauza simptomelor anormale pe care le simti.
Citeşte mai mult pe: http://sanatate.acasa.ro/......60651.html
Te pup!

| Nolifenodeath a răspuns:

Phneumonietonguerincipalele simptome sunt
febra
tuse
temperatura scazuta a corpului
respiratie sacadata
transpiratie
frisoane

dureri de cap
dureri musculare
oboseala
palpitatii
lipsa apetitului alimentar.
Sintome neobisnuite :

tuse cu sange
greata
voma
dureri articulare
confuzie, in special in randul batranilor.
Simptomele pneumoniei variaza de la pacient la pacient si sunt similare si altor afectiuni pulmonare, precum bronsita. Aceste simptome pot aparea brusc, in decurs de 24 - 48 de ore sau pot evolua mai lent, in cateva zile.
Simptomele pneumoniei sunt asemanatoare si cu cele ale gripei. De obicei, pneumonia debuteaza cu tuse si febra. Tusea poate fi uscata sau cu mucus, de diverse culori.

| lovebety a răspuns:

De cele mai multe ori, cauza initiala este aceeasi ca si cea a unei raceli comune, raceala la plamani se distinge de o simpla raceala prin localizarea infectiei in zona plamanilor. Raceala la plamani este un termen comun folosit pentru afectiunea numita bronsita, care se manifesta la nivelul tractului respirator al bolnavului, dar care poate afecta inclusiv plamanii. Infectia determina o productie excesiva de mucus si inflamatie in tractul respirator inferior, provocand tuse si sensibilitate in zona pieptului. Exista o gama larga de simptome asociate bronsitei acute, cea mai comuna fiind tusea excesiva. Brosnita este clasificata in doua feluri: bronsita cronica si bronsita acuta. In ambele cazuri, simptomele sunt similare, diferenta fiind durata de manifestare a acestora. Bronsita cronica este o conditie medicala de lunga durata, al carei factor declansator principal este fumatul (activ si pasiv).