| Robert5678 a întrebat:

Ce solutii aveti pentru oprirea fumatului?
Tatal meu fumeaza foarte mult. Din cate ne spune noua, fumeaza cam doua pachete de tigari pe zi, dar ar putea fuma si mai mult. A incercat sa foloseasca si plasturele asa zis "minune' insa nu a avut niciun efect.Astazi la pro tv la o noua editie Romania te Iubesc a fost aratat un caz cu un barbat de 39 de ani care a murit din cauza cancerului pulmonar, datorat fumatului.Pe mine m-a speriat foarte tare.Nu stiu ce sa mai fac sa il opresc pe tatal meu sa fumeze.Va rog, daca aveti ceva solutii, care sa il sperie, doar asa putin, sa il faca sa realizeze pericolul, sau macar ceva adrese a unor situri.Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Barbie a răspuns:

Pune-te de acord cu restul familiei tale si vorbiti toti cu el in calm si frumos, fara sa ridicati tonul sau sa sa va certati cu el, astea sunt niste probleme serioase. Incercati sa-i expilcati ca isi face rau atat lui cat si voua deoarece voi inspirati fumul lui de tigara( daca fumeaza de fata cu voi). AMBITIA conteaza si daca tatal tau nu are ambitie nu prea ai ce sa-i faci. Nu-l poti obliga sa se lase de fumat nici tu si nici restul familiei taledaca el nu vrea sau nu poate, el trebuie sa fie constient de risul la care se expune si sa incerce din proprie initiativa sa renunte la acest obicei.

9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Totul depinde de vointa lui. Trebuie ca el sa-si doreasca sa renunte, altfel nu va reusi. Cunosc multe persoane, care erau fumatori inraiti si au reusit sa se lase de fumat brusc, fara plasturi sau gume cu nicotina.

| costymaximus a răspuns:

Nu exista decat factorul vointa sau frica de moarte. A pățito socrul meu acum o lună cînd s-a îmbolnăvit grav(a răgușit, de abia putea să mai vorbească)A fost internat în spital(i-a extirpat ceva din gît)și cît a stat acolo n-a mai fumat(ce cazuri de bolnavi a văzut acolo l-a conștientizat mai mult)Acum nu mai fumează(menționez că fuma lejer un pachet pe zi).

| 1235678907452352 a răspuns:

Deci mama mea a fost la un medic si ia datnijte pastile le'a spus si prietenelor ei si toate s`au lasat de fumat pentru mai multe detalii id nebunic96@yahoo.com am uitat sa spun ca nu a dat niciun ban e totul gratis

| acblabla a răspuns:

Salut! Daca vrei sa-l sperii, ai putea sa-i pui pocnitori in tigari, am vazut pe un site ceva de genu, dar sincer mi se par cam deplasatelaughing!
Ai putea sa ii propui sa incerce tigara electronica big grin Tatal meu si-a cumparat acum recent ( de o luna sau doua ) si deja nu mai poate fuma tigari normale, a zis ca i se face rau, si ca va renunta in curand si la cea electronica pentru ca nu mai simte nevoia. Si el a incercat de multe ori sa se lase, dar nu a putut pana acum. Inainte fuma cate un pachet pe zi, si are cel putin vreo 20 de ani de cand fumeaza.
De asemenea, cel de la care a aflat de tigara electronica fuma cate 2 pachete pe zi, sau chiar mai mult, si la fel si el nu mai simte nevoia asa de mare de nicotina.
Sper ca o sa reuseasca sa se lase de fumat tatal tau! big grin

| ady2607 a răspuns:

Sunt acele gume cu nicotina, ai putea mai in gluma mai in serios sa-i sugerezi sa le incerce. Dar cel mai bine ar fi sa vorbesti serios cu el si sa-i prezinti pericolele la care se expune daca va continua sa fumeze, ori sa-l santajezi cu ceva, "daca nu mai fumezi... o sa am rezultate mai bune la invatatura(daca esti elev sau student) sau o sa te vizitez mai tarziu(daca nu mai locuiesti cu el)".

| larisag a răspuns:

Buna,
Intr-adevar treaba cu fumatul este o mare problema, pentru ca in situatia in care "are vechime", este foarte greu sa renunte. e un drog totusi. Una din solutii cred eu, ar fi pastilele naturale, din plante, care nu prezinta reactii adverse, pe langa vointa, care este foarte, foarte importanta. Poate medicul de familie il poate consilia.Iti trimit o adresa unde poti citi despre un produs http://www.tratamente-boli.com/......psule.html
Multa sanatate si o zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul vine de la crier am fumat doua chiar tri pachete pe zi si nu mai fumez

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tigara electronica e cea mai buna alternativa...gasesti detalii aici: http://www.e-tigara-electronica.ro

| paylla a răspuns:

Buna zici ca fumeaza mult,

pai ce sa zic
daca vrei sa il speri putin, baga o tigara in lapte si pune sa se usuce stai linistita o sa ii fie rau dar nu-i nimic o sa simta cum e sa fi bolnav dupa o tigara si sper sa le mai reduca sincer eu am simtito p pielea mea si acum nu mai fumezlaughinglaughing big grin

sper sa poti sa il faci sa renunte succes.