| anonim_4396 a întrebat:

Ce spray de ochi folositi/stiti pentru ochi obositi/uscati de la farmacii nu de pe net?
Spray nu picatura.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

In afara de Optrex si Iridina nu stiu.
Am avut spray de la LAIM dar nu am fost multumita.
Eu folosesc de f multi ani picaturi lubrifiante pentru ochi uscati - port lentile contact de peste 10ani.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Spray? mai bine picaturi iti vor arde microbii de pe intregul ochi si til va limpezi si pe urma te poti spala cu apa rece fara sapun pentru inviorare.
Spray nu sunt bune iti pot crea reactii adverse care te vor nenorocii.

| ancaval a răspuns:

Nu te sfătuiesc să iei picături de capul tău.
Ochii uscați, sau sindromul de ochi uscat, e un diagnostic pus de medic + tratament adecvat. Și NU picături care le folosește și vecinul, că pe el l-ar fi ajutat. Aiurea.
Suplimentele alimentare ajută ochii obosiți și nu fac nici un rău, asta în caz că nu vrei la medic.
Picăturile, în funcție de compoziția lor, pot face bine, dar și rău. Că doar NU te poți trata pentru ceva cu un tratament pentru cu totul altceva.

Nu mai sta cu nasul în telefon/calculator, sau exagerat de mult.
Nu mai sta pe lângă cei care fumează. Fumul afectează corneea.
Nu pune mâinile la ochi.
Dormi când ți-e somn și NU "trage" de tine, că mai stai 5 minute. Nimic.
Nu stai în vânt, curent, praf.
Multe fructe!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu folosesc spray cu piper. Poți încerca și tu. Îți umezește instant ochii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lubristil forte sunt picături mau vindecat complet aveam ochii uscați și obosiți, costa in jur de 50 de lei nu mai știu sigur sunt eficiente

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vreau spray, picaturile sunt mai greu de aplicat, 1/3 pun in ochi restul pe langa.
Am folosit ocazional diverse picaturi insa nu stiu cat de eficiente. si tot timpul iroseam aiurea.