| anonim_4396 a întrebat:

Ce stimuleaza Hipofiza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu stimuleaza nimic, este o glanda care produce hormoni si este centrul tuturor glandelor hormonale, trimite semnalul spre toate celelalte glande din corp.
Cativa din hormonii secretati sunt: hormonii de crestere, hormonii care stimuleaza glanda tiorida, vezica, hormonii care produc cresterea sanilor, producerea laptelui in perioada sarcinii, menstruatia, hormonii care regleaza tensiunea prin absorbtia apei si hormonii care influenteaza reproducerea.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Problema e ca m-am operat de tiroida...iau hormoni de substitutie. dar degeaba, ....nu ma simt bine. am tot facut pe analize si degeaba. am si apetit sexual scazut, probleme de memorie asta doar dupa ce m-am operat. sad

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Problemele tale nu se datoreaza din cauza tiroidei. Apetitul sexual si memoria, clar nu sunt determinate de tiroida. Tiroida afecteaza mai mult metabolismul. Poate este mai mult o problema psihologica, decat fizica?

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Ciudat e ca, dupa ce m-am operat au aparut problemele de genu... am fost si la psiholog. degeaba. u ce sfat mi-ai da? ca vad ca esti fata desteapta : P

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce sa iti zic. Insa cred ca este de la tratament. Daca ai indepartat tiroida complet sau partial, urmezi un tratament cu hormonii de care nu mai dispui, dupa cum ai spus. Insa poate nu ti-a prescris doctorul doza care trebuie. Unul dintre hormonii produsi de tiroida este tiroxina, iar lipsa acesteia poate provoca, printre altele, pierderi de memorie si lipsa apetitului sexual. Deci tind sa cred ca prescriptia medicala nu este corecta. Incearca sa vorbesti din nou cu doctorul tau sau consulta un alt doctor.
Daca esti sigur ca nu e asta problema problemele de memorie pot fi cauzate de anestezie, daca ai avut un anestezist prost sau ai fost mai sensibil la anestezic este posibil sa iti fi cauzat probleme pe zona asta.
Cat despre apetitul sexual scazut..cred ca nu ai gasit fata potrivita. Glumesc. Problema asta este posibil sa fie cauzata de oboseala, corpul tau incearca sa isi revina dupa o operatie si din cauza asta iti scade libidoul. Daca ai urmat vreun tratament antidepresiv sau pentru tensiunea arteriala ridicata, poate cauza si acesta lipsa apetitului sexual.
Insa cred ca este mai degraba vorba de prima situatie, in care nu ai suficienta tiroxina, cel putin in mintea mea, are mai multa logica si simptomele sunt legate.

| anonimusboyy a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Probabil e de la anestezie. mersi pentru sfat : )

9 răspunsuri:
| emilitalia a răspuns:

Este supranumita si "regina glandelor" sau "creierul endocrin" pentru ca influenteaza activitatea mai multor glande endocrine.

| emilitalia a răspuns (pentru emilitalia):

Stimuleaza cresterea oaselor in lungime si grosime.

| anonim_4396 explică (pentru emilitalia):

Am citit pe net,,, din cate am citit e glanda "sefa". Dar vad ca din pacate nu se poate stimula sa fie mai activa sad

| emilitalia a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta este