| anonim_4396 a întrebat:

Ce stiti despre hepatita non A non B.
Este transmisibila?
Este acelasi lucru cu hepatita autoimuna?
Sau este hepatita C?
Este cineva pe acest site care are aceasta boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Este vechea denumire a hepatitei viralei C, inainte de descoperirea virusului hepatic C. http://www.i-medic.ro/boli/hepatita-virala-c

| BGDs a răspuns:

Este hepatita cu virus C. Asa se spune pe vremuri, inainte sa se descopere ca exista un virus C. Este transmisibila prin contact sexual si sange

| mymed a răspuns:

Este hepatita C, aceasta era denumirea pentru cazurile de hepatita care nu erau nici A nici B, inainte de descoperirea virusului hepatitic C.

| IMC90 a răspuns:

Nu este hepatita autoimuna, este hepatita C.

Hepatita C este provocata de virusul hepatic C pe cata vreme hepatita autoimuna este o afectiune separata. Leucocitele care in mod normal ar trebui sa apere organismul de factorii agresori ajung sa atace propriile tesuturi ale ficatului (in cazul hepatitei autoimune)

Hepatita C se transmite prin fluidele corporale unde concentratia de virus este suficient de mare (sange, sperma, lichid vaginal s.a.m.d)

In hepatita C, de regula se ajunge la tratamentul cu interferon. Hepatita autoimuna nu este contagioasa.