| miiimiii a întrebat:

Ce stiti despre nodulii pe plamani? Ce se poate face in acest caz?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt mase mici de țesut în plămâni, în general sunt benigne dar se pot și maligniza.
Noduli benigni pulmonari sunt de obicei cauzate de răni la nivelul plămânilor, care s-au vindecat. Aceste răni poate veni de la infecţii fungice sau bacteriene, chisturi la nivelul plămânilor, hematom sau anomalii vasculare. Nodulii canceroși pulmonari pot fi cauzați de factori care duc la cancer pulmonar. Ele pot fi, de asemenea, cauzate de cancer care s-a răspândit din alta zona a corpului.
Pa, pa.

| miiimiii explică (pentru Legiuitoarea):

Din aceasta cauza te poate durea spatele. Adica medici iau spus mamei mele ca are asa ceva dar o doare foarte tare spatele si sunt dati cand nu poate sa respire bine din ce cauza?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru miiimiii):

Bună.
Să nu fie un cancer pulmonar!
Pa, pa.