Întrebare recomandată | Ry0010 a întrebat:

Ce tratament trebuie sa urmez pentru raceala la ovare? Funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat dacă ai fost la medic şi ce analize/investigaţii ai făcut pentru confirmarea diagnosticului prezumtiv!
Ar fi fost INDICAT să faci un control ginecologic, o ecografie transvaginală şi un test de secreţie vaginală ( cel puţin )!

Oricum, vei urma tratamentul PRESCRIS de medicul curant - cel care a confirmat că ai ANEXITĂ!

Tratamentul prescris DEPINDE şi de gravitatea afecţiunii & de cauzele care au produs-o!
Dacă anexita respectivă este cauzată de o simplă răceală abdominală, atunci se va vindeca mai repede/uşor.
Dacă acea anexită este cauzată de o INFECŢIE ( cu transmitere sexuala: chlamydia, micoplasma, ureaplasma, gonoreea, tricomoniaza, etc. ), atunci NU va fi suficient acest tratament cu antibiotice orale, fiind NECESAR şi un tratament simultan cu ovule + tratament antiinflamator ( eventual, irigaţii vaginale cu Tantum Rosa ), etc.

Vezi mai multe detalii despre anexită la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/anexita_9116

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

http://www.copilul.ro/......a7965.html

Toate cele bune şi multă sănătate!

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
ACEL TRATAMENT RECOMANDAT DE MEDIC!
Nu trata dupa ureche, ai putea face complicatii grave.
Cere un sfat avizat!
O zi buna happy

| petrova20 a răspuns (pentru RitaDeluxxxe):

E o durere persistentă și te jenează. Bea multe ceaiuri, în special cel de cozi de cireș care le poți găsi la farmacie (cca. 4-5lei) și trebuie să te îmbraci în așa fel încât să nu îți fie frig. Nu trebuie să te așezi pe ceva rece precum e betonul sau altele. Sau în cele din urmă ai putea sta cu fundul pe un lighean, iar în acesta să ai ceai de mușețel.

| Maleficent001 a răspuns:

De cele mai multe ori, cistita poate fi tratată acasă, fără prea mari bătăi de cap. Tratamentele aşa-zise naturiste care pot ameliora simptomele şi care grăbesc vindecarea constau în:

administrarea de antiinflamatoare, cum ar fi ibuprofenul sau paracetamolul, care ajută la atenuarea durerilor şi reduce febra;

anumite medicamente care se eliberează fără prescripţie medicală (OTC-uri), care au în compoziţie potasiu şi citrat de sodiu, ingrediente care duc la reducerea acidităţii urinei şi eliminarea disconfortului resimţit la urinare (dar este indicat să le luaţi tot la recomandarea med);

beţi jumătate de pahar cu apă în care aţi dizolvat o linguriţă cu bicarbonat de sodiu, de 2-3 ori pe zi – acest lucru va duce la scăderea acidităţii urinei;

măriţi cantitatea de lichide pentru a ajuta la diluarea urinei şi eliminarea infecţiei;

evitaţi consumul de alcool, cafea şi băuturi răcoritoare acidulate, în special suc de portocale, deoarece toate acestea duc la iritarea vezicii urinare;

plasaţi un recipient umplut cu apă caldă pe partea inferioară a spatelui pentru a scăpa de durerile supărătoare;

odihniţi-vă pe cât posibil şi evitaţi efortul fizic susţinut, precum şi situaţiile stresante şi îmbrăcaţi-vă corespunzător temperaturilor.

| bursuc001 a răspuns (pentru Maleficent001):

Bună!

În cazul în care nu cunoşti Regulamentul TPU, îţi comunic că ai OBLIGAŢIA de a indica SURSA de copy & paste!

Vezi detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/termeni-si-conditii

http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

NU mai reproduce diverse articole/pasaje fără a indica şi linkul sursă!

În cazul tău, pasajele au fost COPIATE ( cel mai probabil ) de la linkul :
http://www.csid.ro/......-11374439/

Pe viitor, să indici SURSA de copy & paste!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Apropo : Vezi că tu CONFUNZI anexita ( inflamaţia/răceala la ovare ) cu cistita!

Chiar şi la linkul de unde ai copiat răspunsul, se menţiona acest aspect :))
"Cistita, CONFUNDATĂ adeseori de către femei cu "răceala la ovare" sau ANEXITA din cauza simptomelor asemănătoare, reprezintă o inflamaţie a vezicii urinare, ca urmare a pătrunderii bacteriilor prin uretră, canalul prin care este eliminată urina." - SURSA :
http://www.csid.ro/......-11374439/