| mitzok a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa nu imi mai transpire palmele, talpile si in general sa scap transpiratia excesiva? Niciodata nu am avut palmele uscate si imi e aiurea sa dau mana cu oamenii, cand stau pe telefon trebuie sa il sterg constant din cauza asta. Beau destul de multa apa (peste1, 5l de apa pe zi) si fac sport regulat. Sa ma duc la un dermatolog, dar stiu ca aia incaseaza mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa-ti analize medicale! Poate fii o dereglare tiroidiana sau o boala.
In ce priveste bautul apei, este normal sa bei 1.5 si chiar 2 litri pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

100 -150 de lei costa consultatia + niste analize
Cred ca suferi de hiperhidroza, nu prea ai incotro trebuie sa mergi.
Eu doar vara am probleme serioase cu transpiratia.
Evita sarea si mancarurile picante, ceapa si bea ceai de salvie e ok pentru transpiratie da nu face minuni. Transpiratia poate fi cauzata si de la emotii si anxietate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau poate fi si de la obezitate

| slayer09 a răspuns:

Esti agitat pe interior, esti framantat ai muschii incordati? atunci asta este cauza. In primul rand, lasa bautura, alcoolul, daca bei, nu bea apa fara sa iti fie sete, pentru ca trupul o sa iti ceara cand o sa iti fie sete. si incearca sa tii o dieta fara carne si produse animale, doar din cand in cand, si schimba-ti stilul de viata, alunga stresul, fa-ti viata mai buna, mai fericita, schimba-ti perceptia asupra vietii, lasa fricile si accepta-te asa cum esti. parerea mea

| mitzok explică (pentru slayer09):

Muschii ii cam am incordati, framantat nu prea, corpul imi cere putin apa, daca nu beau eu cam nu beau deloc

| slayer09 a răspuns (pentru mitzok):

De ce ai muschii incordati? esti mai fricos? si asta poate fi o cauza, totul e de la creier. Iar daca tu bei prea multa apa, normal ca trebuie sa elimine corpul surplusul de apa si il elimina prin transpiratie. Nu mai bea apa daca nu iti cere corpul. eu pe zi nu stiu daca beau 1 litru. Acum depinde si de zi, daca sunt mai activ si mai transpir sau in zile calduroase atunci beau mai mult, dar am inceput sa ma invat sa beau doar cand corpul imi cere, pentru ca el stie cand are nevoie, la fel si cu mancarea, mananca sanatos si doar cand iti e foame.