| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa fac cand ma doare capul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Durerile de cap sunt printre cele mai greu de suportat si uneori apar din senin. Daca suferiti de dureri de cap inainte de de a va trata singuri, mergeti la medic.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

@deea28 are multa dreptate. Ca masura imediata exista posibilitatea unu calmant: antinevralgic, algocalmin, nurofen, ibuprofen etc. Intreaba la farmacie. Dar trebuie sa elimini cauza. Poate fi intr-adevar o tensiune marita, o problema oculara, o problema la ficat (o disfunctie), o raceala puternica (atentie la sinusuri), o stare nevralgica, neodihna, un surmenaj accentuat. Medicul este cel mai in masura sa stabileasca. Iti trebuie un consult amanuntit si un set de analize. Multa sanatate!

| alecs871 a răspuns:

Un somn ar fi perfect. Dar daca te trezesti cu dureri si mai mari de cap, un nurofen cred ca ar fi leacul.

| deeea28 a răspuns:

Trebuie intai sa gasesti cauza, ca altfel nu prea ai cum sa-ti dai raspuns la intrebare. Poate sa fie de la tensiune, de la nervi, de la anticonceptionale, de la mai multe. Daca ai dureri dese de cap poate sa fie si de la ochi, sa-ti trebuiasca ochelari sau migrene care sunt periculoase netratate. Deci daca sunt prea dese mergi la un doctor, daca sunt mai rare, incearca sa gasesti cauza. Sanatata multa.

| XxRoyalxX a răspuns:

Uite puneti o arpa cu apa rece pe ea si sa vezi reactie buna ai.

| carla2009carla a răspuns:

De obicei se ia o pastila daca durerea nu este repetata des, in cazul in care este repetat se contacteaza un medic pentru nisti investigatii. durerile de cap pot fi perovocate de foarte multe boli. poti avea chiar o sinuzita.grabeste-te nu astepta ca poate avansa daca este cu adevarat altceva decat o simpla durere.pa si multa sanatate.

| Klara a răspuns:

Sa iei un antinevralgic, sa dormi, sa nu incerci sa-ti obosesti neuroniitongue

| Popescu Olivia a răspuns:

Ia un algolcalim, si nu mai gandi atat ca face rau la tartacuta.

| raul1istetzu a răspuns:

Ai mai multe variante: sa iesi afara la aer curat daca e cazu' du-te in parc! ajuta mult sau ia un ibalgin forte sa paracetamol ozone si stai linistit in pat fara tv sau alte minuni!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa bandajezi genunchiul...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cand ma doare capul folosesc o metoda putin ciudata pe care am aflat-o dintr-o carte veche: tin palma intinsa si cu degetul mare de la cealalta mana imping in incheietura dintre degetul mari si degetul aratator. Nu trebuie sa impingi tare, doar pana cand simti o mica durere. Daca te doare capul in zona tamplei drepte, maseaza astfel incheietura dreapta si invers. La mine functioneaza! Este o mica smecherie, si anume creierul se concentreaza pe durerea din zona mainii si,, uita" de durerea de cap! Amuzant, dar adevarat! Nu garantez insa ca va dura mult aceasta alinare, doar 5-10 minute. Dupa, poti reefectua masajul.
Succes si insanatosire grabnica! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@emanuellex : duci lipsa nu doar de cunostinte/notiuni/ despre terapii complementare ci si de simtul umorului; aceastei din urma carente pare-se ca, deocamdata, nu i s-a gasit leacul. Cu sincera compasiune,
miletyn

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@D-lui "dr." Belgadinio :
ce e aia. -careia-i zici 'tăluţă- valerianCă (sic!)?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma doare foarte rau capul si nu stiu ce sa fac

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am dureri mari de cap. c pot sa fac? doctorul a spus ca sunt in regula

| Johnny_3038 a răspuns:

Sa bei valerianca, sa stai culcata.

| Zuzulina_9287 a răspuns:

Sa bei votcawinking
e foarte buna.

| madaiubii a răspuns:

Ea o pastila de cap si stai in pat linistit(dormi). Cred ca te-am ajutata. Fundita?

| 1232 a răspuns:

Sa iei pastilEhee hee

| coldest10 a răspuns:

Cand te doare capul cred ca ar trebui sa iei ceva medicamente. dar nu fara o aprobare din partea medicului de familie

| Rusu_Flory_2001 a răspuns:

Sa stai linistit, in pat, cu un compres cu apa rece sau spirt...