| luni_1868 a întrebat:

Ce trebuie sa mancati la micul dejun ca sa nu luati diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Diabetul nu se ia. Exista doua tipuri de diabet, unul al copilului si adolescentului determinat de o infectie intrauterina si altul al adultului obez si sedentar. Prima forma nu poate fi evitata, cea de-a doua se evita prin pastrarea unei greutati normale de-a lungul vietii si combaterea sedentarismului.

| trăncănici a răspuns (pentru Brigaela):

Sunt 2 tipuri de diabet:insipid şi zaharat!

| Brigaela a răspuns (pentru trăncănici):

Da, ai dreptate, eu vorbeam aici despre diabetul zaharat, desi in intrebare nu se preciza la care se refera. Am inteles ca se refera la cel zaharat, fiindca cel insipid nu are legatura cu dieta, dar tu ai dreptate, putea sa se refere si la cel insipid.

| Minnie a răspuns:

Diabetul nu se ia, se face din cauza ca mananci exagerat de multe dulciuri, sau stresul amestecat cu multe sau un organism mai sensibil sau se mosteneste, dar nu se ia.

| alexeanca a răspuns:

Diabetul nu se "ia"ca nu e boala contagioasa ci una metabolica.
http://www.sfatulmedicului.ro/diabet material didactic.

| Stefan89 a răspuns:

Diabetul nu se ia,ca nu este contagios,te-ai exprimat gresit! Poti face diabet din n motive,nu numai zahar,si grasimile pot duce la diabet, si multe altele, chiar si lipsa de somn...sunt mai multe tipuri de diabet si fiecare are declansatorul lui propriu