| gritt a întrebat:

Ce viata duce un om cu ADHD care nu a fost diagnosticat in copilarie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O viata de rahat in Romania, pers cu boli sunt discriminati

| Lukasssz a răspuns:

Destul de grea.

| Invictusman a răspuns:

Depinde de forma adhd, dacă e relativ severa este echivalenta cu retardul psihic, un ușor handicap dpmdv cu care te confrunți toată viata având în vedere ca nu se poate vindeca.
Dacă nu o fost tratat în copilărie cam afectează relativ viata sociala a individului dacă e o forma mai serioasa, dar se poate trai și normal cu ADHD și invidul poate avea o viata normala.

ADHD coexista și cu alte comorbidati psihiatrice gen : tulburările din spectru autist, tulburările de limbaj etc

La adulți ADHD-UL însoțește și alte afecțiuni psihice precum;

Anxietatea
Depresia
Tulburarea bipolara
Probleme de somn și tulburări de personalitate

Deci trebuie tratate și comorbitatile cu care se asociază, le. am menționat mau sus.

| Anuket a răspuns:

Sunt mulți "doctori" pe aici, dar persoana să meargă meargă la medic pentru un diagnostic corect. Retardul se identifică în special prin capacitatea de comunicare scăzută și efectuarea de sarcini ușoare. Ce ai înșirat mai jos nu sunt simptomele retardului. Știu multe persoane așa, sunt inteligente, dar depresive.

| Alexia1208 a răspuns:

Măi sa știi ca nu e ușoară viața de adult cu ADHD. Majoritatea părinților consideră ca "sunt copii și de aia au asemenea manifestări și multă energie; o sa le treacă odată cu vârsta". De obicei adultul cu ADHD e impulsiv, nu doarme bine, este hiperactiv iar toate astea ii afectează viața. Mai exact munca şi educaţia, relaţia şi viaţa de familie, relaţiile sociale, timpul liber şi hobby-urile, încrederea de sine şi imaginea de sine. E destul de greu de depistat la adult + ca mai vine la pachet și cu depresie, anxietate etc. Este o afecțiune care începe din copilărie iar aceste simptome nu dispar, ci pur și simplu individul in cauza învața sa trăiască cu ele.

| gritt explică (pentru Alexia1208):

Si daca nu este hiperactiv, dar
- e impulsiv doar uneori, mai mult este nerabdator (nu se poate uita nici la un film cap-coada)
- are mari probleme de organizare a timpului (intarzie peste tot chiar daca pleaca cu doua ore mai repede de acasa)
- ii e greu sa se apuce de un lucru (spune ca rezolva un task intr-o ora si dureaza de fapt 5, ca 3 ore ii ia doar sa se convinga ca poate sa o faca si lucreaza incet chiar daca sunt sarcini simple)
- nu simte nevoia sa doarma foarte mult
- are anxietate pentru lucruri marunte si se simte mereu in urma celorlalti
- nu se simte in stare sa faca lucruri normale (cum ar fi sa aiba un job 9to5)
- nu respecta niciodata ce isi propune sa faca (to do lists)

Isi poate pune problema ca ar putea avea ADHD? Sau e altceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru gritt):

Îți pot spune 98% ca aceasta persoana suferă de retard mintal.

| gritt explică (pentru anonim_4396):

De ce retard? thinking I se spune mereu ca e inteligent si are potential, dar ca e lenes.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gritt):

Răspunsul tău este în dezacord cu răspunsul dat Biancăi, problemele pe care le-ai menționat tu coincid și e destul de evident cu retardul mintal relativ ușor sau moderat.
Pai și unul cu sindrom down ( tot retard mintal) a luat bacul cu 7 și ceva, unii cu retard mintal și au depășit cu mult condiția dar și. au dat silința, au fost motivați și ambițioși.

Răspunsul tău;

Cauta
Caută întrebări şi răspunsuri
Sănătate
Ochisorul
acum o oră | Ochisorul a întrebat:
Ce viata duce un om cu ADHD care nu a fost diagnosticat in copilarie?
Răspunsul tău aici...
5 Raportează Evaluează
Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
RSS răspunsuri Ordonare: Cronologică 5 răspunsuri:
Bianca7654
acum 48 minute | Bianca7654 a răspuns:
Măi sa știi ca nu e ușoară viața de adult cu ADHD. Majoritatea părinților consideră ca "sunt copii și de aia au asemenea manifestări și multă energie; o sa le treacă odată cu vârsta". De obicei adultul cu ADHD e impulsiv, nu doarme bine, este hiperactiv iar toate astea ii afectează viața. Mai exact munca şi educaţia, relaţia şi viaţa de familie, relaţiile sociale, timpul liber şi hobby-urile, încrederea de sine şi imaginea de sine. E destul de greu de depistat la adult + ca mai vine la pachet și cu depresie, anxietate etc. Este o afecțiune care începe din copilărie iar aceste simptome nu dispar, ci pur și simplu individul in cauza învața sa trăiască cu ele.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
Leatherface4ever
acum 41 minute | Leatherface4ever a răspuns:
Depinde de forma adhd, dacă e relativ severa este echivalenta cu retardul psihic, un ușor handicap dpmdv cu care te confrunți toată viata având în vedere ca nu se poate vindeca.
Dacă nu o fost tratat în copilărie cam afectează relativ viata sociala a individului dacă e o forma mai serioasa, dar se poate trai și normal cu ADHD și invidul poate avea o viata normala.

ADHD coexista și cu alte comorbidati psihiatrice gen : tulburările din spectru autist, tulburările de limbaj etc

La adulți ADHD-UL însoțește și alte afecțiuni psihice precum;

Anxietatea
Depresia
Tulburarea bipolara
Probleme de somn și tulburări de personalitate

Deci trebuie tratate și comorbitatile cu care se asociază, le. am menționat mau sus.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
Ochisorul
acum 33 minute | Ochisorul explică (pentru Bianca7654):
Si daca nu este hiperactiv, dar
- e impulsiv doar uneori, mai mult este nerabdator (nu se poate uita nici la un film cap-coada)
- are mari probleme de organizare a timpului (intarzie peste tot chiar daca pleaca cu doua ore mai repede de acasa)
- ii e greu sa se apuce de un lucru (spune ca rezolva un task intr-o ora si dureaza de fapt 5, ca 3 ore ii ia doar sa se convinga ca poate sa o faca si lucreaza incet chiar daca sunt sarcini simple)
- nu simte nevoia sa doarma foarte mult
- are anxietate pentru lucruri marunte si se simte mereu in urma celorlalti
- nu se simte in stare sa faca lucruri normale (cum ar fi sa aiba un job 9to5)
- nu respecta niciodata ce isi propune sa faca (to do lists)

Isi poate pune problema ca ar putea avea ADHD? Sau e altceva?

Deci eu zic ca e retard mintal, asa sa născut happy

| gritt explică (pentru anonim_4396):

Cu ADHD nu te nasti? Eu am scos doar hiperactivitatea din ce a zis Bianca. Mai mult am completat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gritt):

Da, pare adhd dar multe se aseamănă între ele ca simptome, având în vedere ca ai menționat ca nu e foarte energic se exclude acest diagnostic dar nu în totalitate. Da, despre hiperactivitate este vorba, la el lipsește, asa ca pot spune ca e retard.
Aici ai scris asa :

"nu respecta niciodata ce isi propune sa faca (to do lists)"

Eu zic ca nu poate, nu ca nu respecta, atâta îl duce funcția intelectuala fiind retard, nu tine minte multe lucruri, are o întârziere mintala.

| gritt explică (pentru anonim_4396):

Nu poate din moment ce nu se poate concentra. Nu despre inatentie e vorba? Sau asta e ADD? Nu are cum sa fie intarziat mintal thinking nu cred ca un intarziat mintal poate sa aiba prea multe reusite in viata. El abia prin jurul varstei de 30 de ani a inceput sa se intrebe daca are o problema si sa-si dea seama ca a avut mereu anumite lucruri pe care le cataloga cu tot felul de defecte de om normal. Credea ca e mocait, ticait, lenes, putin iresponsabil, etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gritt):

Sunt cazuri în care unii cu retard au avut reușite.
Vezi ca adhd poate fi confundat și cu alte comorbidati, am modificat acel răspuns ce nu se mai termina laughing
Posibil de la Tulburarea de somn sa aibă aceste probleme și de la anxietate, când ai anxietate ai probleme și de concentrare, pierderi de memorie, din lipsa somnului poate fi neatent sau chiar a anxietății.
Tulburarea de somn e cauzata de anxietate, cred ca are și depresie, vorbim de o patologie tulburare de anxietate mixta și o forma de tulburare de personalitate.

Nu cred ca e adhd ci
Are o tulburare de personalitate cu debut tardiv
Depresie mixta anxioasa
Probleme cognitive
Tulburare de somn și cam atât.
Nu este leneș, este depresiv.
ADHD nu apare la 30 cum ai zis tu ci în copilărie și nici autism sau retard mintal.
Medic psihiatru trebuia sa ma fac laughing

| gritt explică (pentru anonim_4396):

Nu am zis ca a aparut la 30, ci ca acum a inceput sa isi analizeze unele defecte si sa le asocieze cu diferite tulburari.
El credea ca e normal sa ai atat de multe dificultati pe principiul ca toti avem defecte.
Oricum, mersi!
Ceva are, o sa il vada un medic in curand.
Eu speram sa fie ADHD pentru ca pare un diagnostic mai bland decat altele daca se poate trai cu el nediagnosticat atata timp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depresia mixta anxioasa are simptome mai ușoare nu la fel de intense decât patologiile în sine, are nevoie de același tratament pentru depresie și anxietate dar în doze mai mici, efectiv trebuie reglata serotonina acolo e problema, și Tulburarea de personalitate de care se va ocupa un psihoterapeut.
Impulsivitatea și agitația tot de la anxietate se trage.

| Invictusman a răspuns (pentru gritt):

Pai nu la 30, el avea mai demult problemele astea, erau bine înrădăcinate.
Nop, nu toți avem defecte precum anxietate, neatenție, lene, lipsa organizării, probleme de concentrare.
Se aseamănă cu mai multe comorbidati și e foarte greu de spus ce are 100% și unui specialist ii va lua ceva timp sa vadă dacă chiar e adhd, în ideea sa ii analizeze foarte bine comportamentul.
Noi nu suntem specialiști ne dam doar cu pararea.
adhd ( Tulburarea de neurodezvoltare nu prea am studiat-o)
Eu am studiat mai mult bolile psihiatrice, și ma descurc sa dau răspunsuri ok fără sa dau copy & paste ca unii de pe aici.
Vei primi răspunsuri cu siguranță de la unii useri mai utile.
Oricum faptul ca nu s-a dus la medic când trebuia clar vorbim de agravare, comorbidati ce au ajuns în stadiu cronic atât timp ca nu le-a tratat și credea ca e normal happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Eu vad ca și tu ai probleme cu somnul laughing
Dracul m-a pus sa răspund la întrebarea asta, m-am concentrat sa te ajut și tot răspunsuri de 2 lei am dat, și nici nu m-am pus sa dorm rolling on the floor