| Jenny_9204 a întrebat:

Ce vitamine sa iau pentru pofta de mancare? Am ajuns la 44 kg si nu am pofta de mancare, inaltime 1, 68, arat groaznic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BubuLina999 a răspuns:

Pai acum depinde si de corpul tau cum functioneaza. Dar daca vrei sa te ingrasi exista si o regula pentru asta si anume mananca mai mult decat de obicei. Uneori prepararea mancarii si servirea acesteia pare un lucru bun, daca iti pregatesti singur mancarea iti cresti apetitul, ceea ce te va ajuta sa consumi mai mult. Un prim pas in dieta de ingrasat este alegerea alimentelor (sau suplimentelor) cu o densitate calorica mare. Facand aceste lucruri vei putea consuma mai multe calorii in aceeasi cantitate de mancare.Consuma paste fainoase, paine, dar sa nu mananci multe dulciuri dintr-o data, nu e bine pentru corp. Sper ca ti-am fost de ajutor, pupici si succesc:*

8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

In primul rand elimina cauza care iti da lipsa poftei de mancare! Apoi te sfatuiesc sa consumi dimineata, pe stomacul gol o lingura de miere cu catina! Incearca sa pui in iaurt o lingura de propolis.Nu uita sa faci miscare in aer liber, acum ca a venit primavara, consuma multe fructe si legume proaspete!

| Simpatic a răspuns:

Totusi ai fost la medic? Pe ce fond este aceasta slabire? Poate ai o afectiune ceva, intotdeauna cand slabesti brusc sau te ingrasi brusc e o problema.Chiar si o suparare sau stresul dau astfel de "afectiuni", mergi la un doctor pentru inceput.Vitaminele sunt nespus de multe marci, dar trebuie sa afli cauza ca apoi sa beneficiezi de inlaturarea ei.Nu lua vitamine dupa ureche!

| MindFreak a răspuns:

Cred că ar fi mai bine să iei un complex de vitamine de la A-Z. De asemenea, e bine să îti organizezi mesele, să nu mănânci ca "disperata" ca să te îngrași rapid sau să nu mai faci mișcare deloc ca să se depună, pentru că efectele nu pot fi decât negative.
Pe lângă vitamine, ar trebui să faci și niște exerciții fizice din când în când, chiar și în casă. Dacă ai și răbdare cu îngrășatul, e perfect.

| ana75 a răspuns:

Incearca polenul, contine multe vitamine dar si miere de albine in care pui la macerat miez de nuca

| metalheart a răspuns:

Mananca fructe si eu am luat extrem vit. sunt foarte bune.Eu m-am ingrasat, acum iau ceva cu ceai verde se numesc ginkgo mental dar le iau pentru ca tin post si pentru ca am fost racita, nu vreau sa pic pe strada.Nu stiu daca ma voi si ingrasa dar stiu ca sunt bune pentru memorie. Abia azi le-am inceput.

| vladorcolac a răspuns:

Am cautat si eu peste tot in 7 limbi diferite si numai tampenii am gasit. Insa cum tu esti inca in Romania ai o sansa pe care eu nu o mai am de ceva vreme, se numeste Peritol! E un sirop pentru copii care mareste pofta de mancare si iti confera si un somn bun. Am si eu nevoie iar ca vreau mai mult acuma dar in Anglia nu am vazut pana acuma!

| alina090 a răspuns:

Stii ce cred? ca stomacul tau s-a micsorat de cand nu ai mai avut pofta de mancare. Incearca sa mananci un pic in plus peste portia ta zilnica asa in fiecare zi pentru a obisnui stomacul. In cazul in care vomiti mananci din nou ceva dulce etc. Sper sa-ti foloseasca. Pe mine asta m-a salvat de la reputatia de scandura. Aveam 1.60 si 40 kg, asta fiind anul trecut. In 4 luni au inceput sa mi se dezvolte toate partile corpului. Acum am 1.63 si 52 kg. Have fun!

Alte răspunsuri