| Aoxkajcjw a întrebat:

Ce ziceti daca ma plimb pe zi cam 1/2h si fac seara exercitii (in rest stau in pat toata ziua pe tel ) e sanatos asta? Sau ar trebui sa fac mai mult sport? Alimentatia e ok

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| gratargratar a răspuns:

Daca tu te simti bine fizic si psihic, atunci nu trebuie sa schimbi ceva. Daca iti faci analizele si esti in parametrii normali, nu ai de ce sa-ti faci probleme.

Ideea fundamentala este urmatoarea:
mananci mult -> muncesti mult (fizic in special)
mananci putin -> muncesti putin (fizic in special)

Daca faci invers, adica daca mananci mult si muncesti putin (adica ai putin activitate fizica si nu ai cum sa arzi caloriile), atunci abia intervin probleme. Deci trebuie sa echilibrezi dieta cu stilul de viata. In cazul tau, ca ai o viata mai sedentara, ar trebui sa mananci mai putin, adica caloric vorbind.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

1h pe zi mers pe jos ajunge

| fierdecalcat a răspuns:

Eu zic ca daca iesi din casa in fiecare zi o sa ai o viata foarte sanatoasa!
Daca vrei sa afli mai multe intreaba un medic