| anonim_4396 a întrebat:

Ceaiul de ghimbir este bun si pentru vezica biliara? Am dureri in partea dreapta si medicul a spus ca poate fi vorba de vezica biliara. Am facut un test de analize si peste doua saptamani fac si ecografia abdominala dar rezultatele le am peste doua saptamani la analize si la sfarsitul lunii la ecografie. Am cumparat din magazin ceai de ghimbir cu lamaie, credeti ca e bun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ramitzu a răspuns:

Ghimbirul in general este bun pentru stari de greata si de voma. Daca acestea pot fi cauza unei litiaze biliare, nu te ajuta prea mult ghimbirul. Trebuie facut un tratament indelungat si mai ales un regin alimentar.

| DoctorX a răspuns:

Ceaiul din radacina de ghimbir este coleretic si colecistokinetic... Daca ai dureri in partea dreapta, subcoastal, ai putea avea o litiaza biliara, ceea ce contraindica produsele colecistokinetice. Asteapta pana faci ecografia ca sa te lamuresti. Celelalte analize cum sunt? Alte simptome?