| anonim_4396 a întrebat:

Ceaiul verde chiar ajuta la slabit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

CEAIUL VERDE(cel vrac, nu la pliculete)este un foarte bun detoxifiant, scade colesterolul rau si accelereaza metabolismul.Cu frunzele ramase de la infuzie, le poti folosi pentru tonifierea tenului, impotriva ridurilor, diminuiaza cearcanele.
Trebuie sa stii cum sa faci infuzia:se pune 200g, apa aproape de fierbere, peste 1 lingurita ceai verde.Se lasa 4-5 minute sa se raceasca, apoi sepune lamaie(asa isi face efectul mai bine).Bei doar o cana dimineata si poate una la pranz, dupa masa.Seara,nu este bine de baut,deoarece contine cofeina si-ti da insomnii.
Dar trebuie sa mananci si ce trebuie,adica sanatos,fara grasimi,fainoase,paine alba,fara bauturi carbo-gazoase,dulciuri, fara prajeli, rantasuri, sa te hidratezi bine, etc.Si cei mai principal, sa nu mananci pe baza de stres.
Oricum, este bun pentru mai multe!
Ceai verde+mancare sanatoasa+hidratare+miscare+odihna!

| spn29 a răspuns:

Daca este insotit de o alimentatie deloc sanatoasa nu prea cred. De fapt, ceaiul verde nu este considerat un tratament de slabit, ci doar un bun detoxifiant. Sper ca te-am ajutat!

| focosulfocosul a răspuns:

Daca mananci sanatos si faci miscare te poate ajuta, dar rezultatele se vor observa dupa luni bune de zile si nu la toata lumea, conteaza mult cum stai cu sanatatea. Daca organismul tau functioneaza normal si nu ai probleme hormonale sau digestive, etc. ar trebui sa slabesti.Eu cred ca ti-ar lua minim 3-4 luni sa slabesti doar cu ceaiul verde; dar insotit de o alimentatie corespunzatoare (adica sa mananci sanatos si atat cat ai nevoie nu pana te saturi, daca se poate la aceleasi ore in fiecare zi) si multa miscare (atentie nu neaparat efort fizic exagerat! alergare, genoflexiuni, chestii simple si mult antrenament ) sper ca ti-am putut fi de folos.

| mihaitbx a răspuns:

Nu este o mare vrajeala

| mihaitbx a răspuns:

Este o mare vrajeala cu ceaiul de slabit mai bine faci sport si este mult mai sanatos