| Mihai8767 a întrebat:

Cei care ati avut sau stiti pe cineva care a avut hernie hiatala imi puteti spune ce simptome ati/au avut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| microsedd a răspuns:

La hernia hiatala cele mai frecvente simptome sunt refluxul gastroesofagian - adica îți vine acid/mancare inapoi din stomac in gura/gât. Din cauza asta poti avea arsuri pe gat, tuse seaca, raguseala, durere in gat dimineata dar care trece pe parcursul zilei si reapare a doua zi dimineața.
Toate simptomele astea pot si mai usoare sau mai accentuate in functie de cat de mare e hernia hiatala.
In principiu poti trai super ok cu hernia hiatala fara sa ai nevoie de operatie, se opereaza doar in cazurile mai grave.
Nu afecteaza capacitatea de a ridica obiecte mai grele, cine ti-a raspuns mai jos confunda hernia hiatala cu alte hernii.
Sănătate!

| Mihai8767 explică (pentru microsedd):

O hernie hiatala impreuna cu inbalonare foarte puternica poate sa creeze palpitatii, tahicardie.

| microsedd a răspuns (pentru Mihai8767):

Am mentionat cele mai frecvente simptome, tahicardia si palpitatiile cum ai zis pot aparea dar nu sut cele mai frecvente.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Https://www.reginamaria.ro/......a-la-copii

Incearcă sa nu ridici mai.mult de 1 kg, dacă ai trecut printr-o interventie chirurgicală. Stiu ca poate apărea după o operatie manuală/ clasică (nu laparoscopică)

| Denila123 a răspuns:

Si eu ma confrunt la fel ca ar fi ca n-ar fi hernie
toata treaba e ca nu pot ridica ceva greu