| anonim_4396 a întrebat:

Cei care ati lesinat, cum e?-povestiti cum s-a intamplat... Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

Daca vrei neaparat sa simti cum e sa lesini fa chestia aia de stai ghemuit, respiri repede si cu volum mare de aer pe gura, te ridici brusc cu mainile incrucisate pe piept si cineva din spate te strange tare si te ridica in acelasi timp. Fii pregatita sa cazi pe ceva moale sau sa fii prinsa!

Am patit o singura data sa aproape lesin, ridicandu-ma foarte brusc din pat sa merg spre toaleta si in dreptul usii mi s-au taiat genunchii, s-a intunecat vederea si m-am lovit de perete dar am reusit sa imi revin repede si sa nu cad de tot.
Desi nu credeam ca am probleme daca vad sange, mai era odata sa lesin dupa ce m-am taiat tare la deget si in momentul in care m-am dus la chiuveta sa ma spal si am vazut asa de mult sange in chiuveta, mi s-a facut rau.

| cristi202 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Chestia ce ti-o face cineva cu miinile incrucisate pe piept am patit-o, nu am lesinat de prima oara, dar a doua oara a fost destul de aiurea. A fost singura data cand am lesinat. Dar cand mi-am revenit nu am mai stiut pe moment, pentru secunde bune, unde sunt si pentru ce eram acolo - mersesem la un prieten acasa cu un scop clar si bine definit, si mai erau citiva baieti care faceau chestia asta, si eu am picat ca musca in lapte, au facut experimente pe mine happy.
Cit despre ridicarile bruste din pat, la mine daca nu am grija, e o chestie frecventa sa ametesc rapid, si de nu ma opresc, sa vad negru in fata ochilor, si sa fiu aproape de lesin. O data chiar am fost inconstient pentru cateva fractiuni de secunda, ajunsesem in bucatarie si ma tineam de aragaz sa nu cad, interesant e ca nu am picat, desi devenisem inconstient. Cind mi-am revenit, am constatat uimit ca eram tot in picioare. Chestiile astea sunt de la diferenta de presiune a singelui, daca te scoli rapid, scade brusc presiunea singelui la creier pentru ca singele nu poate urca atit de rapid pe cit te scoli tu, si e frecventa la persoane inalte, e de la sine inteles.
Eu cu singele nu am probleme, odata a taiat un tramvai o femeie pe la mijloc, si cand au tras-o de sub tramvai, i s-au imprastiat maruntaiele pe acolo, si toata lumea ce se holba acolo s-a tras cand a vazut, eu singur am ramas sa vad ce e in corpul unui om, ca intotdeauna mi-a placut chestia cu disectiile happy.

3 răspunsuri:
| Luizaaa a răspuns:

Nu cred ca ai vrea sa treci prin asa ceva. Eu cel putin ma simt groaznic. Totusi atunci cand ai o stare de lesin ai muschii incordati si te apuca un tremur (eu tremur atat de tare ca tresar,zici ca sunt electrocutata), batai puternice ale inimii, frisoane (iti este cand cald cand frig), transpiri, respiri greu, dureri la nivelul abdomenilui (cum ar fi junghiuri) si mai ales te simti foarte "moale". Eu inainte treceam aproape in fiecare zi prin asa ceva si este ingrozitor. Mi se intampla si la scoala si de multe ori ma abtineam sa nu imi vina rau iar ca sa nu ii sperii pe colegi si profesori. Acum nu stiu daca la fiecare se intampla asa dar la mine asa e pentru ca eu fac si atacuri de panica care sunt foarte periculoase la o varsta frageda ca a mea. Sper sa nu treci prin asa ceva.

| PureIntentions20029 a răspuns:

Este chiar foarte ciudat cand lesini. Eu lesinasem la un spectacol, stateam pe scarii alaturi de colegii mei (nu mai erau locuri) si dintr-o data am realizat ca imi este rau (ameteli, greturi etc.), iar vederea incepea sa se ofuscheze si incepeam sa vad maro, rosu si albastru si dupa 2 minute mi-am dat capul pe spate si am cazut. In starea mea de inconstienta am visat un personaj dintr-un joc video care era tras de anumite maini spre iad si in momentul in care personajul s-a eliberat eu m-am trezit si eram foarte confuz.
Nu este o senzatie foarte placuta sa stii!