| Anomim2025 a întrebat:

Cei care decedează din cauza virusul COVID-19 li se face autopsie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StefanChriss a răspuns:

Salut! Nu stiu specific pentru covid, dar iti pot spune care este procedura in mod normal, in cazul mortii unui pacient spitalizat. Se face autopsie cu examen histopatologic in cazul in care medicul curant considera ca a oferit tratamentul potrivit si vrea sa se lamureasca exact care a fost cauza mortii si de ce nu a functionat tratamentul standardizat. O alta posibilitate este ca rudele pacientului decedat sa ceara autopsie in cazul unei morti suspecte (ex. pacientul dadea semne de vindecare in ziua 1, iar in ziua 2 decedeaza subit).

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu tuturor

| sierra1 a răspuns:

De ce se face autopsie? pentru a constata cauza decesului!

mort de covid? de ce i-ai mai face autopsie?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In cazurile "clare" nu.

| Yuoia a răspuns:

Nu.
Ca se tem sa nu se infecteze.
Ca se tem sa nu depisteze alta cauza.
Ca se tem sa nu se depisteze neglijenta medicilor.
Ca...

| Digikey a răspuns:

Nu,deoarece asa si-ar da seama ce se intampla.