| Anamaria19999999 a întrebat:

Cei care s-au vaccinat anti covid, cu ce puteti asocia durerea injectiei? Vreau sa ma vaccinez doar ca imi e frica de injectie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Durerea vaccinului este identica ca si la antigripal, adica o durere locala la nivelul bratului

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nici nu simti ințepatura, este un ac subtire si daca medicul sau asistenta care te vaccineaza are o mînă usoara nu simti nimic, eu zilnic fac injectii si numai plîng atit.

| Violleta2022 a răspuns:

Injectia in sine nu doare, este doar ca o mica intepatura de tantar, si dureaza 2 secunde, fiindca are f putin ser in ea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E atat de fin acul incat nici nu am simtit

| sierra1 a răspuns:

Cu ințepătura unui țânțar nenorocit, obraznic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am făcut. Nu doare. E ca o înțepătură de țânțar.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Exact cun spune sierra1 aici, ceva mai ceva ca un țânțar.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La doza 1 am simtit intepatura, apoi nimic. Durerea intepaturii a fost un fel de carcel foarte scurt, ca nici nu eram sigur ca m-a durut.
Doza 2 nu am simtit-o absolut deloc, adica mi-am dat seama ca a terminat pentru ca a pus plasturele si a plecat de langa mine.
Comparativ cu alte injectii, nu doare absolut deloc. Injectia de anestezie de la stomatolog doare mult mai tare.

| Fatamuntilor a răspuns:

M-am uitat in alta parte.E o intepatutura usoara
La a doua doza am simtit durere la locul respectiv, dar am pus compresa si asta a fost!

| Frank51 a răspuns:

Înțepătură specifică de ac, nu ai mai făcut niciodată o injecție?

| Mayhem666 a răspuns:

Nu m-am vaccinat, dar am un prieten care a facut-o si mi-a zis exact acelasi lucru pe care l-au zis si userii care au raspuns inaintea mea, ca se simte doar ca o intepatura de tantar.
Ceea ce m-a speriat pe mine mai mult a fost ca a zis ca a doua zi l-a durut asa de rau mana, ca nu putea sa o miste de durere, si ca s-a simtit obosit si lipsit de voliata pe tot parcursul zilei, dar urmatoarea zi a fost ok, se simtea ca si nou.
Mie sincer mi-e frica mai mult de efectele adverse care apar in urmatoarea zi dupa vaccin, decat de vaccinul in sine. Daca nu as fi fost asa de fricos, poate l-as fi facut si eu.

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns:

Nu te doare cant faci injectia. Doar simti un mic disconfort.

| Mirel4412 a răspuns:

Nu ai mai facut vaccin cu scoala sau cu parintii in copilarie? Nu doare, e doar o ciupitura.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Cu nimic. Eu am simțit o mica înțepătura, dar totul a fost ok, stai chill.

| AlexandruInu a răspuns:

Buna,nu stiu sa îti spun exact deoarece eu am tatuaje, o întepatura este egal cu 0 dar m-am vaccinat si sincer chiar nu am simtit, este atat de fin... dupa vaccin am avut o durere în zona întepaturii si senzatia de plumb în sau pe mana. Efectele secundare difera de la persoana la persoana. Nu doare du-te!

| Gabryel85 a răspuns:

Bine că vă e frică de un ac, dar nu de virus...

| MAIA18 a răspuns:

Nu simti nimic! E ca o piscatura mica!