| Mirela67 a întrebat:

Cei care v-ați operat de apendicită, ați mancat fructe cu samburi si daca da, dupa cat timp? Eu aș vrea sa mananc cireșe, dar nu stiu daca am voie.Au trecut 2 luni de la operație

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru siguranta ta, anul acesta scuipa samburii fructelor ca cirese, visine, pepeni, si chiar de struguri etc.

| vmalex21 a răspuns (pentru Bula):

Sa fim realiști, samburii de struguri nu sunt o problema.Pe criteriul asta ar trebui sa nu mai mănânce nici susan, alune sau mai stiu eu ce.

| Bula a răspuns (pentru vmalex21):

Alunele nu au samburi, iar susanul nici nu este indicat in primul an.
Problema este ca, pana ce nu se uniformeaza locul apendicitei, se pot opri samburii si samantele tari in acel loc, ceea ce poate duce la complicatii.

| vmalex21 a răspuns (pentru Bula):

Nu au samburi dar au aceeasi consistenta.Mananca o cutie de alune si vezi cam ce va ieși a doua zi.Intr-adevar exista si acest risc ca dupa operatia de apendictomie sa aiba loc un blocaj în zona in care a fost apendicul(care e de fapt o,, coada,, a intestinului)si sa duca la o infectare însă în cazuri destul de putine.

| Mirela67 explică (pentru vmalex21):

Deci doar fructele care se pot inghiți samvurii nu sunt bune de mancat? Dar cireșe pot manca, nu?

| WhiteLife a răspuns (pentru Mirela67):

Samburii in general nu se mananca, exceptand fructele oleaginoase. Semintele de mar contin cianura (in cantitati foarte mici, evident), coaja migdalelor contine substante care inhiba absorbtia mineralelor. Sunt cateva exemple (sigur, daca se consuma in cantitati extrem de mari apar probleme).

| WhiteLife a răspuns:

Dupa ce am fost operata, tin minte ca doctorul mi-a recomandat cateva saptamani sa nu mananc fructe, asa ca nu am mancat deloc. Cu seminte nu obisnuiesc sa mananc. Si ce treaba au ciresele? big grin sunt samburii atat de mari, cum sa-i inghiti? Ii scoti frumos, nu ia mult timp, sau ii scuipi intr-un castron. Am vazut in supermarket tot felul de mici dispozitive care scot samburii din cate o cireasa, mi se par foarte practice. Ai grija in continuare si pretuieste-ti sanatatea happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mânca cireșele cu sâmbure! Le scoti sâmburele și mănânci liniștit/ă și semințele nu le mânca cu coajă, indiferent ca ai sau nu apendicita. Stiu ca și sâmburii mâncați cu coajă pot stârni apendicita și de asta am scriswinking

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

De ce ai face așa ceva?! Nu-i de mirare că ai făcut apendicită, deoarecce semințele/sâmburii se digeră foarte greu și trec în apendice și dacă se umple prea mult faci apendicită.

| Stropdeploaie a răspuns:

Da eu am mancat visine...si mi-a crescut un visin in stomac!)))

| vmalex21 a răspuns:

Buna.In primul rand nu e indicat sa înghiți ditamai samburii de cirese.Am facut si eu prostia asta si datorita unui sâmbure de asta mi-am facut praf o măsea plombata.Si din aceasta cauza e posibila inflamarea si infectia apendicului.Samburii mici de mere, struguri sau mandarine nu sunt o problema mai ales la două luni după operație cand s-a vindecat trauma.Asa cum ti-am mai spus problemele apar in primele saptamani dupa operatie.

| xbugs a răspuns:

Nu manca ciresele cu tot cu samburi indiferent ca ai facut sau nu operatie...