| Nume6 a întrebat:

Cele mai bune exerciţii pentru mușchii picioarelor? Mai ales pentru cei de jos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Pentru cei de jos? Adica gambe? Ridicari pe varfuri. De preferat intr-un singur picior, pentru a fi mai dificile. Pentru cvadricepsi poti face genuflexiuni/fandari. Daca sunt prea usoare, poti face genuflexiuni intr-un singur picior sau sa iei doua greutati/sticle de apa in mana si sa faci fandari. Pentru biceps femural poti face hiperextensii. Pentru muschii fesieri, in opinia mea, fandarile bulgaresti sunt geniale. Tot pentru biceps femural (si partea inferioara a spatelui) poti face indreptari romanesti.

2 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Genoflexiuni, alergare, mersul pe jos, urca-coboara scari in mod repetat, sau fugi pe o movila dintr-un parc, la mine a functionat, asa iti testezi si rezistenta.

| Apokales a răspuns:

Fandari, genuflexiuni, iar pentru gambe ai ridicari pe varfuri.