| IonutTeAjuta a întrebat:

Cer și eu sfatul cuiva care chiar se pricepe în domeniu. Am o prietena care după ce a urmat 25 de ședințe de radioterapie in urma diagnosticării cu cancer de col uterin gradul 3C, a început să aibă niște usturimi tot mai mari in zona vezicii urinare, probabil de la acele radiații cred. Problema e că se accentuează tot mai tare iar medicul îi prescrie mereu antibiotice diferite dar nu o ajută cu nimic. Îmi spune că îi vine să plângă când merge la baie de usturime și pe lângă asta trebuie să meargă cam din oră în oră sau și mai des venindu-i senzația de urinare foarte brusc deși cantitățile sunt foarte mici dar totuși nu poate să le țină. Chiar am nevoie să o ajut cu un sfat ceva dar nu am idee unde să îl caut iar medicul e și el confuz, parcă face experimente pe ea de o tot îndoapă cu pastile care mereu sunt altele. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta are prietena ta si cine i-a spus ca aree cancer? Poate ea nu are cancer, cauta alt medic care sa o consulte si sa spuna si el ce a vazut in urma analizelor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Alt medic.

| doctorandus a răspuns:

Cartea "Viata lui Isus" nu vindeca de cancer. Trist, dar adevarat.

Sunt doua posibilitati: ori vezica a fost arsa de radiatii, ori a dat in metastaze.

| anonimg a răspuns (pentru doctorandus):

Cel care posedă sănătatea spirituală nu o va vinde pe sănătatea trupului.
"Viața lui Iisus" nu vindecă de cancer, ci vindecă mai mult decât cancerul; ea vindecă sufletul. Atunci viața omului se va schimba. De fapt, atunci va avea adevărata viață.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Propaganda sectara.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Sau, altfel spus: mitologie.

| anonimg a răspuns:

Îi va fi de folos cum să se încreadă în Dumnezeu. Cartea "Viața lui Iisus" din librăria "SolaScriptura" din localitate îi va face mult bine.
Apoi ea trebuie să caute pe internet tot ce există despre problema ei, deoarece nu este singura care a trecut prin așa ceva. Ea poate să afle tratamentul altor fete dat de diferiți medici.
Cât despre carte, nici n-ai idee cât de mult bine îi poți face cu ea.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și mama aceeași problema a avut, tot același cancer, tot același efect advers. Cistita se numește, efect advers la radioterapie. Medicul de pe secția radioterapie i-a prescris tratament cu antibiotice, l-am luat de la farmacie, in câteva zile nu a mai avut nimic. Rău ca antibioticele nu sunt decontate deloc. Vreo 300 lei a costat tratamentul doar pentru 7 zile. În cazul nostru vorbim de un medic bun, Dr. Vlad Mihai medlife Brașov. Mama încă se afla în ședințele de radioterapie când a intervenit problema si medicul de mai sus a emis rețeta, nu medicul oncolog.

| Parakeets a răspuns:

Schimbă medicul, sfatul meu.
Nu lăsa așa, e în joc viața prietenei tale.

Las ceva aici, dar nu cred că e aceeași situație chiar deloc. Însă o mătușă de a mea a murit ce tumoră cerebrală, după ce a fost operată, a urmat toți pașii unei persoane cu cancer în stadiu avansat. Atunci ea lua tratamente care mai de care și ne povestea că avea la un moment dat niște iritații pe piele și la fel medicul îi prescria apoi antiinflamatoare și alte pastile pentru alergii. Ce vreau să spun, poate amica ta are o alergie ceva la vreo substanță sau chiar la antibioticul prescris. Dar doar presupun. Nu mă implic mai mult cu sfaturile aici deoarece întrebarea ta chiar e serioasă și ar merita un sfat chiar specializat, dar clar de la un medic mult mai specializat decât actualul. Cel mai sincer sfat, ăsta ar fi, să schimbe medicul.
Sănătate multă.

| Stefan927 a răspuns:

Sa schimbe medicul