| anonim_4396 a întrebat:

Chiar ar trebui să merg la un urolog dar mi-e rușine să-i spun mamei. Mă pot duce la medicul de familie în loc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

ESte de fapt indicat sa mergi la medicul de familie intai si daca este cazul, te va trimite el la urolog.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La medicul de familie care te trimite, apoi, la urolog. La orice medic ai merge va trebui sa mergi insotit(a) de o persoana majora (parinte sau tutore legal).

| darrio2007 a răspuns:

Oricum tot la medicul de familie ajungi prima data. El iti da trimitere pentru urolog.
Ai facut ceva prostioare, de nu vrei sa stie mami?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie rușine. Oricum trebuie sa mergi la medicul de familie pentru trimitere.

| CarcotasulVesel a răspuns:

ORICUM o sa te duci la medicul de familie, ca sa iti faca trimitere la urolog, altfel te costa mult mai scump

insa, foarte sincer, nu vad DELOC de ce iti e rusine de propria mama! ea te-a nascut, si cred ca iti dai seama ca te-a fazut in toata "splendoarea", cand ti-a schimbat scutece, propria mama ar trebui sa fie singura persoana din lume de care sa nu te rusinezi, DELOC

| floresdemayo a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Stai puțin, l-a văzut gol când a fost bebe, nu adult. E cu totul altceva.
Dacă e o fire emotivă, e f greu să-l convingă cineva să fie deschis in discutiile cu mama lui. Ori, poate are motivele lui de a se jena, dacă și-a inceput viata sexuală fără știrea părinților.

@ xReachit
Dacă ai bani, du-te la o clinică privată (urologie). Fă-ți programare si intreabă cât te costă consultația. Insă nu merită, e cheltuaială f mare, pe lângă faptul că plătesti consultatia, plătesti in plus orice altă procedură, iar medicamentele nu se compensează la privat.
Ia-ți un bilet de trimitere de la medicul de familie, așa cum te-au sfătuit toți, și îți faci programare (din timp, din cauza supraaglomerarii) la un spital de stat. Și rezolvi. Necazul te învață.

| anonim_4396 explică (pentru CarcotasulVesel):

Pentru că motive