| Invictusman a întrebat:

Chiar nu exista leac pentru tinitus? De 2 ani îmi țiuie permanent urechea și câteodată și cealaltă. Medicul orelist mi-o spus pe fata ca nu o sa scap niciodată, ca trebuie sa ma obișnuiesc! Mi-o mai spus de altfel ca și daca gasesc cauza tot nu o sa scap de tiuitul din ureche.
Știu ca nu exista tratament special pentru tinitus fiind un simptom al altei afecțiuni nu o afecțiune în sine, asa ca, cum as putea sa scap? Sunt ceva metode, alternative?
Oare cu timpul sa spunem de la un soc emoțional se va auzi mai puternic, mai intens tiuitul?
Eu cred ca m-am pricopsit cu tinitus din cauza faptului ca am întrerupt brusc tratamentul cu seroxat.
Am dat un search pe google și am citit la sindrom de discontinuitate la nr 42 exact tiuit un urechi, tinitus. (Discontinuitate e sevraj)
Sau o fi de la anxietate cauza apariției tinitusului?
Mi s-o recomandat sa merg la neurolog și cardiolog dar nu mai m-am dus dacă mi-o spus ca și daca gasesc cauza tot nu rezolv nimic.
Doar când dorm sau e gălăgie nu îl mai aud.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FreddieM a răspuns:

Eu sufar de aceeasi afectiune de ani de zile. Orelisti am vazut o mie, nu avem leac amice. Dar va deveni obisnuinta, te asigur. Nu o sa te mai deranjeze asa tare dupa o perioada.
Cheers