| AlexSalutir a întrebat:

Chimenul versus Chimenul negru.
Care il recomandati mai mult si de ce? Dau funda, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Culoarea difera, ca si la mere galbene si rosii.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu nu știam ca exista chimen negru. Stiu ca exista chimion. Chimenul este picant in timp ce chimionul este dulce. Aroma diferă puțin. Chimenul nu este suportat de persoanele cu ulcer la stomac, in timp ce chimionul este chiar indicat. Mie îmi plac amândouă soiurile dar suport mai bine chimionul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De chimenul negru nu stiu ce sa iti zic. Dar ceaiul de chimen e foarte bun pentru organism. Se face decoct (se pune apa la fiert cu semintele in ea) si se bea oricând. Străbunicul meu obisnuia sa bea mult ceai dinăsta, zilnic chiar, si a trait peste 90 de ani. Din cate am citit si prin Egiptul Antic era considerat ceva medicament sacru