| 19972000 a întrebat:

Ciclu de doua ori pe luna este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde ce intelegi prin de doua ori pe luna. Sunt femei care nu inteleg ca luna menstruala este cea cosmica, de 28 de zile, nu cea calendaristica, stabilita arbitrar. Asadar, o menstruatie venita pe 1 si pe 29 ale aceleiasi luni este perfect normala. De asemenea, orice ciclu menstrual care are minim 24 de zile este considerat normal. Ciclurile menstruale sub 24 de zile necesita investigatii suplimentare, daca fata are mai mult de 2 ani de la prima menstruatie sau daca se repeta.

| corbulalbrosu a răspuns:

Aceasta situatie putin mai aparte prind producerea a 2 sangerari menstruale intr-o luna calendaristica se pot produce in cazul in care ciclurile menstruale sunt ori foarte dereglate si neregulate sau in cazul ciclurilor menstruale mai scurte decat numarul zilelor lunii calendaristice. Daca ciclul tau menstrual este mai scurt de 30-31 de zile, astfel ca are mereu doar 24-26-28 de zile, in acel caz devine posibil si cat se poate de ''normal'' dar si logic, ca din cateva in cateva luni sa se produca 2 menstruatii in aceeasi luna calendaristica. Una dintre menstruatii sa aiba loc in primele 1 - 7 zile ale lunii si a 2-a menstruatie la sfarsitul lunii intre 25 - 31 -a lunii. In concluzie in conditiile descrise si pe baza celor explicate, trebuie sa intelegi ca este cat se poate de logic ca o data la cateva luni sa se repete aceasta situatie. Multa sanatate!