| lili24 a întrebat:

Cine a facut un test alergologic si poate sa imi spuna, de fapt ce este acest test? Unde gasesc in tara un doctor care intr-adevar sa imi dea un rezultat sa stiu la ce fac alergie. Inca nu am gasit acel doctor sa imi spuna ce analize sa fac sau sa imi dea un diagnostic precis cu un tratament adecvat. Medicul de familie imi da medicamente sa iau, dar degeaba.Am fost si la particular si dupa o analiza de sange si o lista cu cateva alimente pe care nu am voie sa le consum, sunt in aceeasi situatie desi i-am respectat indicatiile doctorului. Nu mai stiu ce sa fac, unde sa merg, unde sa gasesc un doctor specialist bun in alergologie.Nu cred totusi ca toti doctorii buni din tara asta au emigrat in Franta sau Canada...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Untest alergologic se face zgariind pe antebrat cu o lama de bisturiu sau un ac si picurand pe zgarietura diferite substante (mucegaiuri, polen, etc). Tratamentul adecvat este evitarea alergenului. Nicaieri in lume n-o sa ti se recomande altceva: curatenie stricta acasa, evitarea alergenilor, evitarea locurilor necunoscute si antihistaminice cand faci alergie. Din pacate, asta e tratamentul si vei trai toata viata cu aceasta alergie. Atat eu cat si sotul meu ne-am tratat de alergii la Spitalul Malaxa din Bucuresti la Domnul Profesor Florin Popescu si Doamna Doctor Adriana Paunescu, ambii oameni extraordinari si profesionisti impecabili. Urmandu-le sfatul si avand mare grija sa respectam regulile de viata si sa evitam alergenii la care am testat pozitiv, ducem acum o viata relativ normala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal din ce jud esti din cj daca esti din cj te-as sfatui sa mergi la nadia gherman medic alergolog